Laniqo - pierwsi na UAM

Profesor Krzysztof Jassem, dyrektor Centrum Sztucznej Inteligencji UAM, oraz dr Artur Nowakowski, kierownik Zespołu Tłumaczenia Automatycznego CSI, są współtwórcami Laniqo – spółki działającej w branży tłumaczenia automatycznego. Jest to pierwszy spin-off, który powstał na naszym uniwersytecie, w ramach spółki celowej AMU Innovation.

Spółka Laniqo powstała jako efekt komercjalizacji badań prowadzonych w Centrum Sztucznej Inteligencji. Inwestorem w spółce jest niemieckie wydawnictwo PONS Langenscheidt GmbH, wiodący europejski wydawca publikacji do nauki języków obcych.

Mówi prof. Krzysztof Jassem:

– Jednym z zadań, jakie postawiliśmy sobie, powołując do życia CSI, była komercjalizacja wyników badań prowadzonych w ramach centrum. Ten cel realizujemy poprzez komercjalizację bezpośrednią i pośrednią. Pierwszy rodzaj polega na wykonywaniu usług, które odpowiadają profilom prowadzonych przez nas badań, na zlecenie podmiotów gospodarczych. Natomiast forma pośrednia polega na zakładaniu spółek typu spin-off z udziałem spółki celowej AMU Innovation. W tym właśnie scenariuszu 1 lipca bieżącego roku powstała firma Laniqo.

Jak tłumaczy prof. Jassem, tworzenie spółki Laniqo było działaniem wieloetapowym. Najpierw wyłoniono zespół specjalistów w zakresie badań nad tłumaczeniem automatycznym. Kolejnym ważnym krokiem był zakup nowoczesnej infrastruktury – serwera obliczeniowego dużej mocy. Pozwoliło to informatykom z CSI startować w międzynarodowych konkursach z tłumaczenia automatycznego. Jednym z nich był odbywający się w Abu Dhabi General MT Shared Task, w którym młody zespół z UAM pod kierunkiem Artura Nowakowskiego zajął pierwsze miejsce w konkursie na opracowanie translatora między językami czeskim i ukraińskim, pokonując takich gigantów, jak zespoły Google, Yandex czy Microsoft.

– Ten fakt nie pozostał niezauważony – komentuje prof. Jassem. – Podpisaliśmy umowę z firmą Allegro, dla której w ramach współpracy prowadzimy badania i prace wdrożeniowe nad tłumaczeniem tekstów z dziedziny e-commerce.

Sukcesy naukowców z CSI sprawiły, że zainteresowało się nimi niemieckie wydawnictwo PONS Langenscheidt GmbH. Pierwszym krokiem do współpracy było wykonanie zadania zleconego przez wydawnictwo.

Cały artykuł na stronie: https://uniwersyteckie.pl/nauka/prof-jassem-laniqo-pierwsi-na-uam

tekst: Magdalena Ziółek

fot. Adrian Wykrota