Lech Raczak. Katastrofista z rektorskim medalem

Lech Raczak, współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia, reżyser teatralny i teatrolog został kolejnym laureatem medalu Alumno Bene Merenti wręczanym przez Rektora UAM. Medal od 2016 roku jest przyznawany wybitnym absolwentom UAM.

Lech Raczak urodził się w 1946 roku w Poznaniu. To w naszym mieście w 1964 roku założył teatr studencki pod nazwą Studencki Teatr Poezji Ósmego Dnia. Jest laureatem wielu nagród, a w trakcie swojego zawodowego życia pełnił funkcje między innymi dyrektorów Teatru Polskiego oraz Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. Łącznie wyreżyserował około 70 przedstawień. Jest autorem scenariuszy większości z nich.

Uroczystość odbyła się w gabinecie JMR. Laudację wygłosił prof. Tomasz Mizerkiewicz, dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej.

- Bogatszy od legendy. Tak powiedziano kiedyś o Adamie Mickiewiczu – zaczął przemówienie prof. Mizerkiewicz – Takim jest również Lech Raczak dla wszystkich ludzi kultury. Ludzi teatru. On sam pisał kiedyś w swoim kwestionariuszu osobowym, że oprócz tego że ma zawód wyuczony  nauczyciel języka polskiego, to zawód wykonywany określił słowem ,,katastrofista’’.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

tekst: Krzysztof Smura