Data publikacji w serwisie:

Marcowe Życie Uniwersyteckie gotowe do czytania

W marcowym numerze Życia Uniwersyteckiego zwracamy uwagę na niezwykle istotną pracę dydaktyków na UAM i temat ważny dla każdego czyli szczepienia przeciw COVID-19.

Numer otwiera Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska, która podsumowuje pierwsze półrocze swojej kadencji - ocenia skuteczność działań i realność przyjętego planu.

“Kształcenie studentów stanowi niezwykle ważną sferę zawodowej aktywności nauczycieli akademickich. To trudna, ale też satysfakcjonująca sztuka” - pisze Prorektor UAM ds. studenckich i kształcenia prof. Joanna Wójcik we wstępie do bloku artykułów poświęconych dydaktyce w marcowym numerze. Tym razem oddaliśmy głos zdobywcom nagród dla najlepszych wykładowców: Praeceptor Laureatus i Praeceptor Optimus. Rozmawiamy z dr. Norbertem Gillem z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa i dr. Łukaszem Małeckim z Wydziału Neofilologii, “potrójnymi belframi roku”. O wypowiedzi poprosiliśmy również prof. Henryka Koroniaka z Wydziału Chemii, dr. Tomasza Kopyciuka z Wydziału Fizyki, prof. Danutę Konieczkę-Śliwińską z Wydziału Historii, dr. inż. Michała Rana, dr Marię Porzucek-Miśkiewicz z Wydziału Studiów Edukacyjnych, dr Agnieszkę Knopik-Skrocką z Wydziału Biologii, dr Sylwię Szykowną z Instytutu Kultury Europejskiej, prof. Witolda Września z Wydziału Socjologii.

Kolejny temat numeru to szczepienia przeciw COVID-19, na które w ubiegłym tygodniu rejestrowali się nauczyciele akademiccy naszego Uniwersytetu. Do szczepienia się zachęcają zarówno Krzysztof Skrzypczak, kierownik przychodni akademickiej UAM, jak i wielu przedstawicieli społeczności uniwersyteckiej oraz naukowcy prowadzący badania związane z SARS-CoV-2. Dr Andonis Karachotos z Wydziału Biologii pisze, że choć badacze na całym świecie dokładają wszelkich starań w poszukiwaniu leku na COVID-19 to jego odkrycie w 2021 roku jest mało prawdopodobne. Zapewne do skutecznego zwalczenia infekcji potrzebna będzie kombinacja różnych leków. Prof. Jakub Rybka z Centrum Zaawansowanych Technologii mówi o badaniach nad testem, który będzie istotnym narzędziem do określenia skuteczności szczepionek. O badania nad cukrzycowym przebiegiem COVID-19 zapytaliśmy prof. Małgorzatę Borowiak z Wydziału Biologii. Natomiast dr Michał Rzeszewski przybliża swój projekt poświęcony wirtualnej rzeczywistości jako bezpiecznej przestrzeni społecznej w czasie pandemii.

Prorektor UAM ds. nauki prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk i dyrektor Centrum Spraw Pracowniczych Katarzyna Linke wyjaśniają, w jaki sposób strategia poprawy warunków zatrudnienia i rekrutacji pracowników naukowych, związana z HR Excellence in Research, jest wprowadzana w życie.

Maciej Kośmicki, doktorant i starszy technik na Wydziale Socjologii wprowadza w świat klocków Lego, którymi zajmuje się zarówno naukowo, jak i hobbystycznie.

Ornitolog prof. Lechosław Kuczyński, współautor nowej Czerwonej Listy Ptaków mówi o trudnej sytuacji ptaków lęgowych w Polsce. Nie jest dobrze - aż 47 gatunków czyli 20 procent ptaków jest zagrożonych wyginięciem.

Dr Agata Buchwał z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM dzieli się wynikami badań krzewinek arktycznych, roślin, w których niejako zapisuje się historia zmian klimatu.

Dr Krzysztof Mączka w Wydziału Socjologii zachęca do zapoznania się z raportem o strachu w życiu publicznym w Polsce i na Węgrzech. Warto sprawdzić, czy jest się czego bać.

Przypominamy też ciekawą historię o tym, jak Adam Mickiewicz stał się patronem poznańskiej Alma Mater.

Z najnowszym numerem miesięcznika możecie się Państwo zapoznać na www.uniwersyteckie.pl.