Odpowiedzi na trudne pytania

Zwiększenie świadomości pracowników uczelni na temat osób transpłciowych i ich sytuacji prawnej także w kontakcie z uczelnią to cel szkolenia, które odbyło się w piątek, 15 marca na UAM. W spotkaniu zorganizowanym na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa wzięło udział około 70 osób, nauczycieli akademickich, pracowników administracji oraz studentów.

Jak mówi Pełnomocnik Rektora ds. równego traktowania, prof. Robert Kmieciak, szkolenie to odpowiedź na pojawiające się pytania pracowników uczelni. – Dotyczyły one tego, jak można pomóc takim osobom w ich codziennym życiu studenckim – wyjaśnia prof. Kmieciak. –  To między innymi kwestia używania nowego imienia, co jest niezwykle ważne w okresie tranzycji, a także sprawy prozaiczne, jak zapisywanie się na zajęcia z wychowania fizycznego, możliwość korzystania z toalet, szatni. To są problemy, z których na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, a stanowią poważne bariery w funkcjonowaniu tego typu ludzi – mówi pełnomocnik.

W trakcie szkolenia uczestnicy dowiedzieli się: czym jest transpłciowość, na czym polega uzgodnienie płci w Polsce jak wygląda orzecznictwo w sprawach dotyczących osób transpłciowych oraz jakie są możliwości zapewnienia im w trakcie studiów funkcjonowania zgodnie z odczuwaną płcią.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

tekst: Agnieszka Książkiewicz, Biuro Prasowe UAM