Poznańska Nagroda Literacka dla Wiesława Myśliwskiego

Wiesław Myśliwski, jeden z największych współczesnych polskich pisarzy otrzymał Nagrodę im. Adama Mickiewicza w ramach 5. Poznańskiej Nagrody Literackiej. Tomasz Bąk, Mira Marcinów oraz Dawid Szkoła zostali nominowani do Nagrody–Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

Na konferencji prasowej w CK Zamek ogłoszono nazwisko laureata Nagrody im. Adama Mickiewicza. Został nim Wiesław Myśliwski za ostatnią powieść "Ucho igielne" oraz całokształt twórczości.

87-letni pisarz, o którym mówi się, że  przywrócił polskiej literaturze życie, a życiu literaturę, wydał "Ucho igielne" w zeszłym roku. Książka traktuje o spotkaniu siebie starego z sobą młodym, jest opowieścią o złudzeniach, nadziejach młodości i samotności wieku późnego.

- Myśliwski nie jest pisarzem poczciwym, ale wyrafinowanym. Wyrafinowaniu nie pozwolił stać się estetycznym bożkiem, tym bożkiem jest słowo, które coś znaczy i doświadczenie, które warte jest opowiedzenia - sylwetkę laureata przedstawił prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący Kapituły PNL.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

tekst i fot. Ewa Konarzewska-Michalak