Minister Gowin na Kongresie Kół Naukowych

Jarosław Gowin, Minister Szkolnictwa Wyższego i Nauki wziął udział w ósmej edycji Kongresu Kół Naukowych na WNPiD. - Pierwszym celem jaki postawiliśmy reformie to poszerzenie autonomii uczelni. Siłą świata akademickiego i urodą życia jest pluralizm i wewnętrzna różnorodność – podkreślił minister.

- Siłą świata akademickiego i urodą życia jest pluralizm i wewnętrzna różnorodność – dodał Jarosław Gowin. - Dlatego postanowiliśmy od samego początku dać uczelniom szerszą wolność, również po to, by zaczęły się między sobą różnić.

Ustawa 2.0 ma doprowadzić do wyrwania polskiej nauki z pułapki średniego wzrostu. Minister szerzej omówił nowe regulacje odnosząc się do myśli przewodniej tegorocznej edycji kongresu brzmiącej „Nauka w nowoczesnym społeczeństwie”. Jego zdaniem podstawowe założenia reformy - dialog, większa wolność uniwersytetów i pięcie się stromo w górę pomogą odtworzyć czołowym uczelniom pozycję uniwersytetów kształcących narodowe elity. Natomiast nowy mechanizm finansowania sprawi, że zacznie się opłacać uprawianie nauki na najwyższym poziomie.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

tekst: Ewa Konarzewska-Michalak