Uniwersytet badawczy. Decyzja w przyszłym tygodniu

29 października w Warszawie spotkają się wybitni eksperci, którzy przedstawią mi rekomendacje dotyczące listy uczelni badawczych – powiedział w sobotę wicepremier, minister nauki i szkolnictw wyższego Jarosław Gowin. Podkreślił, że wybór tych uczelni musi być "maksymalnie transparentny".

Jarosław Gowin uczestniczył w sobotę w Krakowie w obchodach 100-lecia AGH.

- Te rekomendacje potraktuję jako rozstrzygające. Jest bardzo ważne, by wyłonienie grupy uczelni badawczych, a więc tych najbardziej prestiżowych, tych, w których polskie państwo i polskie społeczeństwo pokładać będzie największą nadzieję, przebiegło w sposób maksymalnie transparentny, bezdyskusyjny, bez udziału jakiegokolwiek czynnika politycznego, nawet w mojej osobie – podkreślił Gowin.

Konkurs na uczelnie badawcze, których ma być maksymalnie 10, zostanie rozstrzygnięty przez grono 15 zagranicznych uczonych. Zespół ten pod koniec października przedstawi rekomendacje ministrowi. Wyłonione w ten sposób uczelnie mają podjąć konkurencję z najlepszymi uczelniami europejskimi i zacząć piąć się w światowych rankingach.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

tekst: Małgorzata Wosion-Czoba, Nauka w Polsce