Wydawnictwo Naukowe UAM wyróżnione w Konkursie Klio

Wydawnictwo Naukowe UAM zdobyło wyróżnienie w  25. edycji konkursu na Najlepszą Książkę Historyczną - Nagroda KLIO. Konkurs organizowany jest przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej.

Jury nagrodziło dwa tomy dzienników Atanazego Raczyńskiego, które z francuskiego i niemieckiego przełożyli oraz opracowali prof. UAM Michał Mencfel z Instytut Historii Sztuki UAM oraz prof. UW Aleksander Wit Labuda z Uniwersytetu Wrocławskiego.

„Dziennik 1808-1830 tom 1: Wspomnienia z dzieciństwa”, oraz  „Dziennik 1831-1866 tom 2” zdobyły wyróżnienie w kategorii edytorskiej. W tym roku w tej kategorii przyznano sześć równoważnych wyróżnień.

Wśród nagrodzonych tytułów znalazła się też publikacja, której współautorką jest prof. Małgorzata Hendrykowska   z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej. „Chełmska 21. 70 lat Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie” autorstwa prof. Małgorzaty Hendrykowskiej, dr Anny Wróblewskiej oraz Marcina Zawiślińskiego wydana została przez Wytwórnie Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Nagroda KLIO jest jednym z najstarszych konkursów. Ustanowiło ją Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, pragnąc wyróżnić i docenić wkład polskich autorów i wydawców w popularyzację historii i literatury historycznej. Książki nagradzane są w czterech kategoriach: Autorskiej, Monografii naukowej (oddzielna), Edytorska – nagroda dla wydawców i Varsaviana.

W tym roku do nagrody zgłoszonych zostało aż 220 tytułów od 98 wydawców. To rekordowa liczba!  Ogłoszenie wyników konkursu tradycyjnie odbywało się podczas Targów Książki Historycznej jednak w tym roku ze względu na pandemię wyniki przedstawione zostały w formule wirtualnej. Dodatkowo na łamach Rzeczpospolitej ukazał się dodatek, w którym znalazły się omówienia książek – finalistek.

- Dziennik Atanazego Raczyńskiego z lat 1808–1866, to dzieło po raz pierwszy publikowane w tak obszernym wyborze, w polskim przekładzie i w krytycznym opracowaniu. Należy ono do najobszerniejszych, najbardziej znaczących, a zarazem najmniej znanych przykładów polskiej diarystyki XIX wieku. Stanowią nieocenione źródło dla badaczy świadomości politycznej i narodowej polskich elit arystokratycznych w przełomowym okresie między epoką ancien régime'u i nowoczesnością. Zawartość dziennika odzwierciedla w sposób sugestywny żywot autora, jego myślenie o świecie, a także kontekst jego życia: arystokraty osadzonego w środowisku polskim i prusko-niemieckim, polityka, dyplomaty, namiętnego komentatora europejskiej polityki, kolekcjonera, wpływowego krytyka i historyka sztuki niemieckiej i europejskiej – piszą autorzy publikacji.

Warto przypomnieć, że to dwu tomowe wydanie Dzienników Atanazego Raczyńskiego zdobyło  wcześniej Nagrodę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk za najlepszą publikację o Wielkopolsce w roku 2018.

Dodatkowo prof. UAM Michał Mencfel, za książkę:Atanazy Raczyński (1788–1874). Biografia”  otrzymał nagrodę w Konkursie im. Józefa Łukaszewicza na najlepsze książki o Poznaniu 2017.

tekst: www.uniwersyteckie.pl

Na zdjęciu: prof. UAM Michał Mencfel, fot. Adrian Wykrota