Data publikacji w serwisie:

Życie Uniwersyteckie na Nowy Rok

Styczniowy numer Życia Uniwersyteckiego rozpoczynamy artykułem JM Rektora o podwyżkach wynagrodzeń w 2019 roku. Wracamy też do gorącego tematu - Uniwersytetu Badawczego. Rozmawiamy z prof. Andrzejem Wiśniewskim, laureatem Nagrody FNP. Oddaliśmy też głos naukowcom ze świata: prof. Nguyen Chi Thuatowi z Wietnamu, dr Patricii Arancha z Brazylii i prof. Janowi Mangerudowi z Norwegii.

W styczniowym numerze piszemy, co działo się na konferencji inaugurującej Uniwersytet Badawczy, na którą przyjechał do Poznania minister Jarosław Gowin. Prorektorzy: Ryszard Naskręcki, Beata Mikołajczyk i Marek Nawrocki wraz z prof. Markiem Kwiekiem informują również o celach i działaniach, które UAM będzie realizował do 2026 roku w ramach projektu.

Prorektor Bogumiła Kaniewska zachęca do czytania ulubionych dziecięcych lektur – „by się oderwać i zanurzyć w zapachu jedynych w roku takich Świąt. Niech promieniują dziecięcą radością”.

Od stycznia rusza Intranet – sieć komunikacji wewnętrznej dla pracowników Uniwersytetu, doktorantów i studentów. Czym jest Intranet i na jakiej zasadzie działa wyjaśnia Prorektor Marek Nawrocki.

Polecamy wywiad z filozofem prof. Andrzejem Wiśniewskim, laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz rozmowę z prof. Jackiem Gulińskim. Dyrektor PPNT komentuje zmiany na macierzystej Uczelni i mówi o współpracy w sferze biznesowej.

Warto poczytać też o plantoidach, fascynujących robotach inspirowanych roślinami, które podbiją Marsa oraz o tworzeniu żyjących obiektów architektonicznych.

W nowym numerze oddaliśmy głos naukowcom ze świata. Wietnam potrzebuje Wokulskiego – prawda, że zaskakujące? Ambasador polszczyzny, prof. Nguyen Chi Thuat z Wydziału Neofilologii, który przetłumaczył m.in. „Lalkę” i „Przygody Koziołka Matołka” mówi o miłości do języka polskiego, polskiej literatury i do wietnamskiej herbaty.

Brazylijka dr Patricia Aranha wyjaśnia, jak to się stało, że zdecydowała się odbyć staż podoktorski właśnie na Wydziale Historii i dlaczego zainteresował ją Arkady Fiedler oraz jego wyprawy do Amazonii. Światowej sławny badacz z Norwegii, Jan Mangerud opowiada o fascynującej pracy naukowca zajmującego się geologią glacjalną.

Czy ewolucja pasożytów może wzmocnić efekty globalnego ocieplenia? Na to pytanie odpowiada prof. Sławomir Cerbin z Wydziału Biologii. Dzieje Akademickiego Związku Sportowego i Związku Harcerstwa Polskiego w poznańskim środowisku uniwersyteckim przybliża prof. Zbigniew Pilarczyk.

To tylko część tematów, które podjęliśmy w miesięczniku Życie Uniwersyteckie. Zapraszamy do czytania numeru w formie papierowej i elektronicznej na uniwersyteckie.pl

fot. Adrian Wykrota