Data publikacji w serwisie:

Studenci w chmurze

12 stycznia, w Gabinecie Rektora UAM, została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Uniwersytetem a Beyond.pl – poznańską firmą, która od 2005 r. dostarcza pełen zakres usług związanych z infrastrukturą IT dla biznesu, w tym usług data center oraz cloud computing. Umowę sygnowali: prorektor UAM, prof. Marek Nawrocki oraz prezes Michał Grzybkowski.

– Bardzo się cieszę z podpisania umowy o współpracy z Uniwersytetem. W tej chwili na rynku polskim brakuje 30 tys. pracowników z kwalifikacjami informatycznymi. Zawód informatyka 10 czy 15 lat temu, to był jeden specjalista – w tej chwili jest to kilkaset podspecjalizacji, funkcji czy języków programowania. Dlatego bardzo się cieszymy, że będziemy mogli wraz z Uniwersytetem oddziaływać na to jakie drogi będą wybierać młodzi ludzie, wskazywać z naszej perspektywy najbardziej interesujące komercyjnie trendy i zachęcać do pozostania w Polsce i rozwijania swoich kompetencji i umiejętności w naszym kraju. Opinia o polskich informatykach na świecie jest taka, że są najlepsi. Chcemy zrobić wszystko, żeby zatrzymać ich w Polsce i zapewnić dobre i konkurencyjne w skali świata miejsca pracy – mówił Michał Grzybkowski, prezes Beyond.

- Współpraca z firmą Beyond to przede wszystkim dostęp do praktycznej wiedzy, ale także możliwość odbycia staży oraz zatrudnienia absolwentów Wydziału. To aspekt, na który ostatnimi laty bardzo mocno zwracamy uwagę, aby przybliżyć studia uniwersyteckie do praktyki – mówił prof. Jerzy Kaczorowski, dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UAM.

Warto nadmienić, że Beyond.pl było pierwszym w Polsce neutralnym telekomunikacyjnie data center. Oznacza to, że każdy operator telekomunikacyjny może we współpracy z Beyond.pl świadczyć swoją usługę łączności. Beyond.pl to także inicjator Poznań Internet Exchange, czyli niekomercyjnego projektu zapewniającego szybką transmisje danych na terenie stolicy Wielkopolski.

Pierwszy wykład w ramach współpracy z firmą Beyond.pl odbędzie się 17 stycznia, o godz. 13.45, na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Aula B, a jego tematem będzie: Cloud computing architektura rozwiązań chmurowych.