Data publikacji w serwisie:

Po Londynie i Paryżu przyszedł czas na Poznań

W środę, 18.04, w Instytucie Filologii Romańskiej  Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, swoją działalność zainaugurowało Centrum Studiów Katalońskich. Jest to  wspólne przedsięwzięcie UAM i Institut Ramon LLull, organizacji, która od lat zajmuje się promocją i rozpowszechnianiem wiedzy na temat języka i kultury  katalońskiej.

Institut Ramon LLull podobnie jak Instytut Cervantesa czy Instytut Goethego jest obecny w wielu miejscach, podejmując m.in. współpracę z największymi i najlepszymi uniwersytetami i szkołami wyższymi na świecie. Tworzy tym samym sieć Instytutów, które z jednej strony mają służyć promocji kultury i języka katalońskiego, z drugiej stwarza możliwości współpracy. To stawia przed UAM zadanie specjalne:– Poznańskie Centrum jako jedyne w Polsce, ale też Europie Środkowej stanie się znaczącym ośrodkiem promującym wiedzę na temat krajów, w których mówi się po katalońsku, a więc Walencji, Balearów czy Katalonii właśnie – mówił w trakcie uroczystości  prof. Alfons Gregori koordynator projektu. – Jesteśmy bardzo dumni, że to u nas właśnie takie Centrum powstało – dodał.

– Na UAM uczymy katalońskiego od początku lat 90. ubiegłego wieku– mówi prof. Mirosław Loba, dyrektor Instytutu Filologii Romańskiej. – Od wielu lat za pośrednictwem  Institutu Ramon LLull zapraszaliśmy do nas lektorów języka katalońskiego. Wielu z nich zrobiło karierę literacką i akademicką. Między innymi, wśród naszych pracowników, znalazł się Xavier Farré, poeta i tłumacz na język kataloński twórczości Adama Zagajewskiego i Czesława Miłosza. Od wielu lat związany z Poznaniem jest prof. Alfons Gregori, którego cała kariera naukowa związana jest z UAM. Mamy grono specjalistów, w tym prof. Barbarę Łuczak specjalizującą się m.in. w literaturze katalońskiej.

Dzięki nowo powstałemu Centrum ta współpraca na pewno się poszerzy – dopowiada prof. Loba.

Działalność Centrum finansowana przez Institut Ramon LLull, pomoże w nauczaniu języka katalońskiego, otwiera też nowe możliwości związane z publikacją opracowań naukowych, organizacją seminariów i konferencji. Pozwoli też na działania kulturalne. Z okazji inauguracji Centrum, w Teatrze Ósmego Dnia obyło się przedstawienie pt. „Diamentowy Pałac”, katalońskiej grupy Cia mea Culpa, a na temat twórczości Carme Riera podczas wykładu mówił  Carme Gregori z Universitat de Valencia.

Magda Ziółek Życie Uniwersyteckie

fot. Przemysław Stanula