Data publikacji w serwisie:

Ortograficzna zabawa z "Duchem UAM-u"

Tomasz Malarz z Krakowa bezbłędnie napisał Wielkie Poznańskie Dyktando UAM. Drugie miejsce zajął Marek Szopa z Gorzowa, który zrobił jeden błąd. Trzeci był Arkadiusz Kleniewski z Dzierzążnia, który także popełnił jeden błąd ortograficzny, ale 2 błędy interpunkcyjne. Tekst pt. Duch UAM-u przygotował: prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Rozpoczynał się od zdania: "Pięćdziesięciotrzyipółletni Ambroży, ultrapostępowy pół Polak, pół Francuz, był superdetektywem, który od ćwierćwiecza węszył tu i ówdzie, aby wytropić ducha UAM-u."

- Na podium dyktanda stanęli "zawodowcy" - żartował prof. Liberek, który przyznał, że zero błędów w dyktandach zdarza się rzadko. Wśród najczęściej pojawiających się błędów były te w zdaniu "... zacznie zarządzać toi toiem...". Piszący dyktando mieli też problemy z nazwami roślin i ptaków.  Prof. Liberek przyznał, że dyktando nie było łatwe i jeśli ktoś popełnił do 10 błędów w tekście, może uznać to za mały sukces.

Są różne rodzaje heroizmu. Zmaganie się z gramatyką polską jest jednym z nich – mówi prof. Bogumiła Kaniewska, prorektor UAM. - Dobrze, że polonistom nie wolno startować w tym konkursie, bo to mnie usprawiedliwia. Dbałość o język polski jest bardzo ważna, szczególnie w ostatnim czasie, gdy się go intensywnie zaśmieca. Błędy językowe, ortograficzne czasem nas bawią, ale ogólnie nie ma się z czego śmiać - dodała.
Na  pierwsze Wielkie Poznańskie Dyktando UAM zapisało się 100 osób, bo tyle było miejsc. Nie wszyscy jednak dotarli w sobotę 16 czerwca do Collegium Maius.  Konkurs przygotowali Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM i Centrum Marketingu UAM. Uczestnicy w rozmowach podkreślali, że to dobra zabawa i miłe spędzenie sobotniego przedpołudnia.

Oto pełen tekst dyktanda:

Duch UAM-u

Pięćdziesięciotrzyipółletni Ambroży, ultrapostępowy pół Polak, pół Francuz, był superdetektywem, który od ćwierćwiecza węszył tu i ówdzie, aby wytropić ducha UAM-u. Gwoli ścisłości zauważyć by trzeba, że chcąc być Sherlockiem Holmesem, wszczął śledztwo z powodów nader merkantylnych. Łaknął pieniędzy jak kania dżdżu, gdyż jego żołądek grał żałobny marsz w tonacji A-dur niemalże codziennie. Ponieważ należał do nocnych marków, zaczął przesiadywać do rana w archiwach. Zaparzywszy sobie w złocistopomarańczowej minifiliżance cappuccino, myszkował w zakurzonych księgach, ale ducha nie znalazł. Potem wespół ze znaną vlogerką Żanetą, która pracowała w MON-ie jako PR-owiec [piarowiec], przekopał poznańskie ogrody. Szukał wśród takich Bogu ducha winnych roślin, jak wilczomlecz obrzeżony, przegorzan pospolity, żagwin ogrodowy, marek kucmerka i ostruda. W nocy zajechał nawet rzężącym rzęchem pod ławeczkę Heliodora Święcickiego stojącą przed Collegium Minus i sprawdził teren, lecz na ślad ducha nie trafił, a przepłoszył tylko siedzące na pierwszym rektorze ptaki: dzierzbę czarnoczelną, uhlę garbonosą, hubarę i jerzyka. Któregoś dnia jego niedoszła żona Boguchwała, pracująca w college’u [collège’u] obok meczetu Sułtana Hassana w Kairze, zdradziła mu podczas gadu-gadu przez Skype’a, którego używała zamiast komunikatora Gadu-Gadu, że duch UAM-u widziany był nie dawniej jak przedwczoraj nieopodal Cieśniny Gibraltarskiej lub cieśniny Bosfor łączącej morze Marmara z Morzem Czarnym. Niemożebnie rozdrażniony Ambroży wpadł w rozpacz jak beksa-lala i porzucił krotochwilne mrzonki o złapaniu ducha Uniwersytetu. Doszedł do wniosku, że napisze tragikomedię o swoim praszczurze, zabójczo przystojnym szwoleżerze armii napoleońskiej, a jeśli i to mu nie wyjdzie, zacznie zarządzać toi toiem w parku Wilsona. Tymczasem rektor, wysyłając list na poste restante [wym. post restãt a. post restant], zaprosił ducha na inaugurację, a niewymownie zadowolony duch potwierdził, że niezawodnie przyjdzie.