Data publikacji w serwisie:

Będą badać glony na Spitsbergenie!

Ruszyła UAM PIŁA NORD EXPEDITION - SPITSBERGEN 201,  pierwsza pilska wyprawa naukowo-badawcza na Spitsbergen zorganizowana przez Nadnotecki Instytut UAM w Pile.

W nocy z wtorku na środę 7- osobowy  zespół wypłynął w rejs polskim jachtem S/Y Hi Ocean One. Do 21 lipca będzie prowadził badania wzdłuż zachodniego wybrzeża Spitsbergenu w celu poznania różnorodności bruzdnic (Dinophyceae, Dinoflagellata), jednej z grup glonów. Planowane jest poznanie różnorodności gatunkowej bruzdnic występujących w toni wodnej (plankton słonowodny), bytujących na dnie (w tym formy przetrwalnikowe), na granicy woda-ląd, jak i w słodkowodnych siedliskach lądowych Spitsbergenu. Zespół ma doświadczenie badawcze w ekstremalnych warunkach zimnowodnych w Tatrach, nurkując od 2013 roku w wysokogórskich jeziorach.

Wyprawy pilskiego Instytutu UAM w Tatry pozwoliły odkryć tam nowe dla nauki gatunki i odmiany bruzdnic. Badacze mają nadzieję, że także podczas wyprawy na Spitsbergen dopisze im naukowe szczęście i osiągną podobne efekty. W czasie wyprawy wizytować będą również Stację Polarną "Petuniabukta" Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – najbardziej wysuniętą na północ stację badawczą archipelagu Svalbard, położoną w północnej części rozległego Billefjordu. Pierwsze obserwacje pobranego materiału badawczego zostaną przeprowadzone pod mikroskopami w czasie rejsu, a całościowe analizy zostaną wykonane w pilskich laboratoriach UAM. Obecnie na Spitsbergenie panuje dzień polarny, więc naukowcy w trakcie rejsu mogą liczyć na spotkanie sztandarowych zwierząt Arktyki – między innymi niedźwiedzi polarnych, morsów, czy wielorybów.

W skład wyprawy wchodzą dr Paweł M. Owsianny – kierownik wyprawy (z-ca dyrektora NI UAM w Pile, KpK HSA), Mateusz Gutowski (pracownik UAM), Grzegorz Marciniak (student UAM), nurkowie Grzegorz Marciniak (Nord, KpK HSA) i Krzysztof Trawiński (KpK HSA), a także Iwona Leśniewska (lekarz, fotograf) i Michał Kempiński (dokumentalista, TVAsta).

Rozpoczęta ekspedycja wynika ze specjalizacji pilskiego Instytutu w prowadzeniu studiów i badań z zakresu gospodarki wodnej i ochrony środowiska. Wyprawa odbywa się przy wsparciu

Fundacji Nord, miasta Piła oraz stowarzyszenia nurków niepełnosprawnych Krok po Kroku HSA w Pile.

Bieżącą lokalizację oraz postępy ekspedycji można śledzić w serwisie i aplikacji www.marinetraffic.com – wpisując w wyszukiwarce Hi Ocean One oraz na Facebooku Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile.