Data publikacji w serwisie:

Jak studiuje się w Collegium Polonicum w Słubicach?

Collegium Polonicum w Słubicach (CP) jest wspólną jednostką naukowo-dydaktyczną Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. To jednocześnie jedna z czterech filii zamiejscowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2021 roku placówka świętuje 30-lecie działalności.

Collegium Polonicum w Słubicach usytuowane jest przy samym moście granicznym łączącym Słubice z Frankfurtem nad Odrą w nowoczesnym budynku przy ulicy Kościuszki 1. Choć oba miasta dzieli nie tylko rzeka, lecz również języki, stwarza to niepowtarzalną szansę funkcjonowania w dwóch kulturach i obszarach językowych na raz, co daje ogromne możliwości rozwoju pod kątem językowym. Studenci mają możliwość zamieszkania w jednych z najlepszych w Polsce Domach Studenckich. Do wyboru mają pięć nowoczesnych akademików z pokojami jedno- i dwuosobowymi.

Collegium Polonicum (CP) UAM prowadzi studia o międzynarodowym charakterze. Ponad 20% jego studentów to obcokrajowcy. Uczelnia jest miejscem naukowych spotkań studentów i wykładowców z całego świata. Absolwenci – w zależności od wybranego kierunku studiów – otrzymują dyplom polski i/lub niemiecki lub wspólny (UAM / Viadrina), co otwiera nowe możliwości zawodowe.

Oferta Collegium Polonicum

Oferta Collegium Polonicum to przede wszystkim studia prowadzone wspólnie przez partnerskie uniwersytety: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą: filologia germańska ze specjalnością germanistyka międzykulturowa; prawo: polsko-niemieckie studia prawnicze (w j. polskim i w j. niem.); kulturoznawstwo ze specjalnością komunikacja międzykulturowa (w j. ang.); Master of Digital Entrepreneurship (w j. ang.). Studia prowadzone przez Uniwersytet Europejski Viadrina w Collegium Polonicum to: Ochrona Europejskich Dóbr Kultury (w j. niem.) i Kultura i Historia Europy Środkowej i Wschodniej (w j. niem.). W ofercie Collegium Polonicum są również studia skierowane do obcokrajowców: Studia o Polsce (Polish Studies). W roku akademickim 2021/22 ofertę ma poszerzyć gospodarka przestrzenna z dwoma specjalnościami: rewitalizacja miast i obszarów wiejskich; planowanie strategiczne i przestrzenne w logistyce i transporcie.

Od 2020 roku Collegium Polonicum działa European New School of Digital Studies – anglojęzyczna jednostka, która łączy wiedzę Viadriny w dziedzinie przedsiębiorczości z kompetencjami technologii informatycznych UAM. Prowadzone są w niej badania naukowe oraz studia dotyczące cyfryzacji w kontekście globalnym i jej wyzwań.

Collegium to także centrum konferencyjne

Collegium Polonicum pełni także funkcję centrum konferencyjnego i kulturalnego, a największa sala uczelni może pomieścić aż 420 osób. To doskonałe miejsce do organizowania konferencji, sympozjów czy mniejszych seminariów oraz wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty, przedstawienia teatralne i wystawy. W murach uczelni odbywają się takie festiwale jak transVocale, Musica Autumna czy Festiwal Nowej Sztuki lAbiRynt, a pasję teatralną można rozwijać uczestnicząc w corocznych studenckich spotkaniach teatralnych Unithea. Rocznie w Collegium Polonicum odbywa się kilkadziesiąt różnego rodzaju wydarzeń zarówno organizowanych przez samą uczelnię, jak i instytucje zewnętrzne.

Warto wiedzieć

W Collegium Polonicum istotną rolę odgrywają konferencje naukowe organizowane wspólnie z wydziałami UAM. Do największej z nich należy konferencja naukowa „Europa XXI wieku” organizowana we współpracy z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. W jednostce odbywają się także spotkania w ramach działalności Polsko-Niemieckiej Akademii Seniorów, a do cyklicznych wydarzeń należą Targi Edukacji i Pracy, Dyktando Słubickie czy szereg warsztatów i wykładów w ramach Dnia Europy czy Dnia Otwartych Drzwi. W Collegium Polonicum aktywnie działa Studencka Poradnia Prawa, w ramach której studenci i studentki prawa udzielają bezpłatnych porad potrzebującym. Profil Collegium Polonicum uzupełniają również zaprzyjaźnione instytucje działające w murach uczelni, takie jak: Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące (prowadzone w CP przez UAM), Archiwum im. Karla Dedeciusa, Fundacja na rzecz Collegium Polonicum oraz Archiwum Losów Ludzkich „My Life”.

Collegium Polonicum to miejsce, w którym współpraca międzynarodowa i integracja to elementy codziennej pracy i nauki. To wyjątkowa wielokulturowa placówka, idealna do studiowania i nauki na polsko-niemieckim pograniczu.

Zobacz kierunki!

Zachęcamy do odwiedzenia strony wydziałowej

oraz śledzenia profilu na FB.