Data publikacji w serwisie:

14 stycznia – trzeci Światowy Dzień Logiki

Wybitny polski logik i filozof, Roman Suszko będzie bohaterem tegorocznych obchodów na UAM Światowego Dnia Logiki. Z tej okazji Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Łódzki organizują zdalną dwudniową konferencję. Pierwszego dnia, 14. stycznia, uczestnicy uczczą pamięć właśnie Romana Suszki. Drugi dzień, 15. stycznia, poświęcony będzie pamięci Jana Gregorowicza., logika załużonego dla UŁ.

Roman Suszko (1919-1979) był polskim logikiem i filozofem. W latach 1937-1939 studiował fizykę, matematykę oraz chemię na Uniwersytecie Poznańskim. W okresie okupacji pracował w Krakowie, studiując jednocześnie fizykę, matematykę i filozofię na tajnych kompletach Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po II wojnie światowej przeniósł się do Poznania, gdzie obronił rozprawę doktorską pod kierunkiem Kazimierza Ajdukiewicza. W 1951 ukończył habilitację („Kanoniczne systemy aksjomatyczne”) zaś w 1952 przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Polskiej Akademii Nauk. Z ciekawostek dotyczących naukowca warto wymienić, że Roman Suszko zagrał rolę Profesora w filmie “Rejs” Marka Piwowskiego.  
Konferencja odbędzie się zdalnie z użyciem platformy MS Teams. Więcej informacji oraz program konferencji znajduje się pod linkiem: https://worldlogicdaypl.wordpress.com/glowna/program/
Światowy Dzień Logiki obchodzić będziemy po raz trzeci. Został ustanowiony w 2019 roku przez UNESCO, wspólnie z International Council for Philosophy and Human Sciences,  Data upamiętnia dwóch najważniejszych logików XX wieku: Alfreda Tarskiego, który urodził się 14 stycznia 1901 oraz Kurta Gödla, który zmarł 14 stycznia 1978 roku.

Kontakt

Przemysław Stanula

618294497