Data publikacji w serwisie:

Adam prosi o uśmiech

Kto z nas jej nie ma? Fotografia pod pomnikiem Adama Mickiewicza to obowiązkowy punkt na drodze niemal każdego absolwenta UAM. Muzeum uczelni chciałoby teraz te zdjęcia włączyć do swoich zbiorów.

- Nasza akcja „Fotka z Adasiem – pamiętamy o Patronie” ma na celu stworzenie fototeki ukazującej współczesne funkcjonowanie Adama Mickiewicza jako patrona uczelni w świadomości uniwersyteckiej i społecznej - mówi prof. Andrzej Gulczyński, dyrektor Muzeum UAM. - Wielu z nas składało kwiaty pod pomnikiem i wykonywało zdjęcia pamiątkowe zaraz po absolutorium czy promocji doktorskiej. Zachęcamy do takiego upamiętniania jako elementu ceremonii uniwersyteckich, a także do odszukania w domowych archiwach fotografii i przekazanie nam ich z opisem. Ważny jest dla nas nie tylko Patron, ale i absolwenci – dodaje prof. Gulczyński.

W akcji “Fotka z Adasiem – pamiętamy o Patronie” mogą wziąć udział zarówno członkowie społeczności UAM, jak i mieszkańcy Poznania oraz osoby odwiedzające miasto. Wystarczy zajrzeć do swojego archiwum i odnaleźć absolutoryjną fotografię. Muzeum chętnie przyjmie także nowe zdjęcia. Fotografie można przesyłać na adres mailowy: muzeum@amu.edu.pl (wraz z podpisaną zgodą na wykorzystanie wizerunku, do pobrania na stronie Muzeum). Nadesłany materiał będzie publikowany na profilu Muzeum UAM na Facebooku. Docelowo zdjęcia zostaną zarchiwizowane i staną się częścią muzealnych zbiorów dotyczących upamiętniania uczelni.

Jak podkreślają pracownicy Muzeum UAM, pomysł przedsięwzięcia ma swoją genezę w tegorocznych obchodach „Roku Romantyzmu Polskiego” związanego z dwusetną rocznicą wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Muzeum zrealizowało już wystawę „Dlaczego Mickiewicz, czyli o tym, jak Poeta został patronem Uniwersytetu”, a podczas Nocy Muzeów przygotowało „Przechadzkę z Adasiem” oraz grę terenową „Zagadkowe zwiedzanie Collegium Maius – w poszukiwaniu Mickiewicza”. Wszystkie przedsięwzięcia cieszyły się dużym zainteresowaniem.

- Wieszcz doby romantyzmu i jednocześnie patron poznańskiej uczelni, dumnie figuruje na Placu Mickiewicza i oczekuje na najciekawsze upamiętnienie swojego wizerunku - zachęcają uniwersyteccy muzealnicy.

Na zdjęciach:

Studentki Filologii Germańskiej pod pomnikiem Adama Mickiewicza - 1970 rok (ze zbiorów Muzeum UAM)

Chór Akademicki pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Poznaniu – 1988 rok (ze zbiorów Muzeum UAM)

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048