Data publikacji w serwisie:

Centrum Zaawansowanych Technologii UAM uruchamia produkcję przyłbic ochronnych metodą wtryskową

Współpraca nauki z gospodarką jest ważnym elementem wsparcia dla wszystkich instytucji, które ponoszą ciężar walki z epidemią. Centrum Zaawansowanych Technologii UAM podejmuje działania mające łączyć potencjał naukowy z gospodarką naszego regionu. W ramach współpracy STER Instytut oraz Zespołu Hal Technologicznych Centrum Zaawansowanych Technologii UAM stworzono projekt innowacyjnej przyłbicy ochronnej.

Przyłbica jest wykonana z tworzywa – poliamid-6 wzmocnionego włóknem szklanym, dzięki czemu oprócz wysokiej wytrzymałości może być sterylizowana w warunkach szpitalnych. Dodatkowo nie wymaga użycia dużych ilości obecnie deficytowego materiału – elastycznej gumy. Powstanie projektu byłoby niemożliwe bez udziału i wsparcia kluczowego partnera CZT UAM – Ster Instytut i Ster Sp. z o.o. Technologowie i inżynierowie tych przedsiębiorstw na zlecenie CZT UAM optymalizowali projekt formy wtryskowej oraz wykonali jej konstrukcję. Produkcja przyłbic odbywa się w Zespole Hal Technologicznych CZT UAM z użyciem wtryskarki ENGEL. Zdecydowano się na zastąpienie druku 3D klasyczną metodą przetwórczą ze względu na skalę przedsięwzięcia – urządzenie może wytwarzać ponad 70 sztuk przyłbic na godzinę. Jest to odpowiednik blisko 150 drukarek 3D pracujących jednocześnie. Dodatkowo należy zaznaczyć, że używane tworzywo sztuczne jest krajowej produkcji (Grupa Azoty) a więc proces jest niezależny od dostaw surowców z zagranicy.

- W tym stadium rozwoju epidemii musimy wdrażać tradycyjne metody produkcji. Dzięki nim nasze przyłbice mogą zostać wyprodukowane na masową skalę, w tysiącach sztuk w skali tygodnia, z naszej kluczowej technologii jednak nie rezygnujemy – adaptery do masek będą nadal drukowane w technologii 3D dzięki czemu mamy możliwość produkowana kilku różnych rodzajów dostosowanych do masek Drager, 3M czy Secura - komentuje dr hab. Robert Przekop prof. UAM, pomysłodawca i koordynator działania. Uzupełnieniem procesu jest cięcie osłony wykonanej z folii PET, przekazanej nieodpłatnie do Centrum przez Grupę ERGIS, która wspiera akcję.  Należy dodać, że proces obróbki folii jest również w znacznym stopniu zautomatyzowany, dzięki zaangażowaniu Romana Marciniaka z Wydziału Chemii UAM, co w znacznym stopniu przyspiesza produkcję.

- To bardzo ważne, żebyśmy w dobie zagrożenia epidemicznego dostarczali środki niezbędne do poprawnego działania służby zdrowia oraz rozbudowywali krajową bazę procesów wytwarzania.  Dzięki środkom finansowym zapewnionym przez  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz wsparciu przedsiębiorstw przyłbice są na bieżąco bezpłatnie przekazywane do szpitali, stacji pogotowia ratunkowego, policji i straży pożarnej – podsumowuje prof. UAM dr hab. R. Przekop.

Zapraszamy do kontaktu podmioty, które możemy wesprzeć: Bogna Sztorch, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Centrum Zaawansowanych Technologii, Zespół Hal Technologicznych, mail : bognasztorch@gmail.com

Fot. CZT UAM

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048