COVID w świetle prawa

"Prawne aspekty pandemii SARS-CoV-2 oraz Covid 19" to temat wykładu, który wygłosi prof. Andrzej J. Szwarc z Wydziału Prawa i Administracji UAM. Można będzie go wysłuchać online, w najbliższą środę, 16 lutego, o godz. 17.00 na kanale YouTube uczelni.

- Profesor Andrzej Szwarc jest wybitnym autorytetem z dziedziny polskiego i międzynarodowego prawa karnego, ale również specjalistą zajmującym się prawnymi problemami związanymi z pandemią SARS-CoV-2 (Covid-19) - mówi dr Izabela Cytlak, współorganizatorka wydarzenia. - W obecnym okresie pandemii szczególnie istotne i często kontrowersyjne okazują się właśnie aspekty związane z wątpliwościami natury prawnej, które dotyczą wielu wymiarów życia społecznego, politycznego i gospodarczego. Często też wkraczają w obszary wolności jednostek, dobra ogółu czy etyczności działań i decyzji podejmowanych w czasie pandemii. Myślę, że interesujące będzie porównanie, jakiego dokona prof. A. Szwarc: pandemii Covid-19 i wcześniejszej HIV/AIDS - zapowiada dr I. Cytlak.

Wykład odbędzie się w ramach Szkoły Nestorów Nauki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prowadzonej przez prof. Kazimierza Przyszczypkowskiego. Jak wyjaśnia jej twórca, są to wykłady naukowców, którzy po przejściu na emeryturę stwierdzili, że mają dość ograniczone pole do dzielenia się refleksjami na temat własnych doświadczeń naukowych i tego, co dziś dzieje się w nauce. Stąd cykl, którego celem jest transmisja pokoleniowa i wymiana doświadczeń między starszym i młodym pokoleniem poznańskich naukowczyń i naukowców.

Wykład dostępny będzie pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=l9gN4UrjdQs

Agnieszka Książkiewicz