European New School of Digital Studies

European New School of Digital Studies (ENS) to wspólny innowacyjny projekt Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Siedziba tej anglojęzycznej inicjatywy znajduje się w Collegium Polonicum (CP) w Słubicach na polsko-niemieckiej granicy.

Celem ENS jest stworzenie nowego obszaru w badaniach naukowych i dydaktyce dotyczącego transformacji cyfrowej. Projekty naukowe oraz programy studiów prowadzone są transdyscyplinarnie, łącząc ekonomię, socjologię, prawo oraz nauki techniczne i informatyczne.

W semestrze zimowym 2020/21 naukę rozpoczną pierwsi studenci i pierwsze studentki kierunku Master of Digital Entrepreneurship (MoDE). W programie studiów dużą rolę odgrywają projekty, w których studenci będą aktywnie uczestniczyć oraz samodzielnie je kształtować. Studenci i studentki w ramach studiów zdobędą wiedzę i umiejętności z różnych dyscyplin. Pozwoli im to analizować cyfrową transformację społeczeństwa europejskiego z perspektywy naukowej oraz w przyszłości prowadzić własną działalność komercyjną lub non-profit. Absolwenci i absolwentki MoDE także będą mieli możliwość objęcia stanowisk kierowniczych w instytucjach politycznych, międzynarodowych firmach lub organizacjach pozarządowych.

Planowane jest poszerzenie oferty studiów o kierunek I stopnia Bachelor of Digital Studies oraz kolejny program II stopnia Master of Science, Technology and Society, a także utworzenie studiów podyplomowych.

Poza tym w planach jest utworzenie programu studiów doktoranckich oraz programu Fellowship dla naukowców i naukowczyń post-doc.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie: https://europeannewschool.com/

Agnieszka Książkiewicz