Data publikacji w serwisie:

Naukowiec z CZT UAM wystąpi na konferencji TEDx

Dr Dawid Frąckowiak z Centrum Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został zgłoszony i wybrany do wystąpienia podczas wydarzenia TEDx organizowanego w ramach organizacji TED w Polsce przez Uniwersytet Medyczny w Poznaniu.

Tematyka wystąpienia naukowca z CZT będzie dotyczyć idei mechanochemii, czyli prowadzenia reakcji chemicznych bez udziału rozpuszczalników, z wykorzystaniem sił mechanicznych. - Ponieważ wystąpienia TED mają kłaść nacisk na idee oraz ich rolę w kształtowaniu teraźniejszości i przyszłości, w swoim wystąpieniu opowiem o fenomenie mechanochemii i wykorzystaniu jej w prostej, szybkiej, ekologicznej i dostępnej niemal dla każdego syntezie – zapowiada dr Dawid Frąckowiak.

Skrót TED pochodzi od słów: Technology, Entertainment, Design (Technologia, Rozrywka, Design) – trzech obszarów wspólnie kształtujących nasz świat. Konferencja TED przedstawia ważne pomysły z każdej dyscypliny i odkrywa, jak się je łączy. Uczestnicy i mówcy z bardzo różnych dziedzin mogą się ze sobą spotykać i wzajemnie inspirować. Flagowa konferencja TED odbywa się corocznie na północno-zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Obejmuje naukę, biznes, sztukę, technologię i kwestie globalne. Osiemnastominutowe przemówienia są przeplatane krótkimi prezentacjami, w tym muzyką, spektaklami i zabawą. W ramach TED w Polsce organizowane jest wydarzenie TEDx, którego prelegentem będzie dr Dawid Frąckowiak.

Dr Dawid Frąckowiak pracuje jako adiunkt w CZT UAM. Od trzech lat prowadzi grant badawczy Sonata 13 Narodowego Centrum Nauki, w ramach którego zajmuje się wykorzystaniem mechanochemii w syntezie klatkowych związków krzemu, boru i fosforu. Z zamiłowania naukowiec i popularyzator nauki, współpracuje z organizacjami studenckimi z całego kraju. Zagorzały wielbiciel energicznej i przystępnej dydaktyki, uwielbia wystąpienia publiczne, w których w przystępny sposób opowiada o swoich zainteresowaniach naukowych i wynikach badań.

Naukowca z UAM wyłoniono do TEDx na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej oraz próbnej prezentacji. Wydarzenie zaplanowano na 16 maja na poznańskim Uniwersytecie Medycznym. TEDx będzie transmitowany online, a prelekcje zostaną następnie opublikowane na YouTube.

Fot. TEDx

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048