Nieznane negatywy prof. Tadeusza Cypriana sprzed 100 lat

6 października, o godz. 10:30, w holu Collegium Iuridicum Novum, odbyło się otwarcie wystawy: „Fotografie prof. dra hab. Tadeusza Cypriana sprzed 100 lat. Nieznane negatywy”.  Profesor Tadeusz Cyprian (1898-1979), był nie tylko znakomitym prawnikiem, ale także utalentowanym fotografem.  Przyczynił się do dokumentowania zbrodni hitlerowskich, był także członkiem polskiej, czteroosobowej delegacji podczas procesów norymberskich. W latach 1947-1948 był prokuratorem Najwyższego Trybunału Narodowego, zajmującego się wymierzaniem kar dla zbrodniarzy faszystowsko-hitlerowskich.

Wystawę, prezentowaną niepublikowane dotąd zdjęcia profesora Cypriana, będzie można oglądać do 29 października 2021 r. Podczas otwarcia wystawy, wygłoszony zostanie wykład prof. Pawła Wilińskiego „Wkład prof. Tadeusza Cypriana w rozwój prawa karnego międzynarodowego”, a także kuratorskie oprowadzenie po wystawie i wykład Moniki Piotrowskiej: „Fotograficzne oko i reporterski słuch polskiego przedstawiciela w Norymberdze – Tadeusza Cypriana”. Współorganizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział w Poznaniu.

Przemysław Stanula