Data publikacji w serwisie:

Pogromcy Enigmy symbolicznie spoczną w Panteonie Narodowym

Rok 2019 to zgodnie z uchwałą Senatu RP „Rok Matematyki”. We wtorek 3 września, w Krakowie rozpoczęło się główne wydarzenie tych obchodów, Jubileuszowy Zjazd Matematyków Polskich zorganizowany w stulecie Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Wśród uczestników są także reprezentanci Wydziału Matematyki i Informatyki UAM. W środę wykład plenarny pt. "Analiza zespolona na usługach arytmetyki, czyli o analitycznej teorii liczb" wygłosi Dziekan WMiI prof. Jerzy Kaczorowski, natomiast o losowości i pseudolosowości mówić będzie prof. Tomasz Łuczak z Zakładu Matematyki Dyskretnej.

„Jak napisał jeden z wielkich matematyków Stefan Banach, matematyka jest najpiękniejszym tworem ducha ludzkiego. Tylko państwa, które pielęgnują matematykę, mogą być silne i potężne” – napisał Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin w liście do uczestników zjazdu.

Prezes PTM prof. Wacław Marzantowicz, na co dzień kierownik Zakładu Geometrii i Topologii Wydziału Matematyki i Informatyki UAM, zaznaczył, że matematyka jest nauką uniwersalną i jest obecna w kulturze ludzkiej od powstania cywilizacji. Zwrócił uwagę, że społeczeństwa oczekują, by prace matematyków służyły im, skutkowały użytecznością.

W piątek 6 września, w kościele świętych Piotra i Pawła w Krakowie nastąpi symboliczne złożenie prochów poznańskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego w Panteonie Narodowym. W wydarzeniu udział wezmą rodziny kryptologów oraz bratanek Alana Turinga – brytyjski pisarz sir Dermot Turing (autor książki „X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”).

Zjazd zorganizowały Polskie Towarzystwo Matematyczne oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Potrwa do soboty.

Patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Fot. Anna Wojnar/Biuro Prasowe UJ

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048