Data publikacji w serwisie:

„Pójdę twoim śladem”

W budynku dawnej Królewskiej Akademii Niemieckiej (obecnie Collegium Minus), w którym właśnie powstaje Poznański Uniwersytet, pracownicy znajdują zwłoki nocnego stróża – tak rozpoczyna się historia opowiedziana w kryminale „Pójdę twoim śladem”, autorstwa Ryszarda Ćwirleja. 16 stycznia książka pojawiła się na półkach księgarskich. To pierwsza z trzech książek, które powstają w 100 rocznicę utworzenia Uniwersytetu Poznańskiego i związane są z tą uczelnią.

- Moja najnowsza książka powstała w zasadzie trochę przez przypadek – mówi Ryszard Ćwirlej. - W zeszłym roku zamierzałem napisać kolejną powieść, której bohaterem będzie komisarz Antoni Fischer, przedwojenny poznański policjant. Pomyślałem wtedy, że może jest to doskonała okazja by bohatera moich przedwojennych kryminałów pokazać w jego pierwszym śledztwie, które można by umieścić w roku 1919, w chwili, w której w Poznaniu tworzy się polska wyższa uczelnia. Co prawda nie nazywała się uniwersytetem tylko Wszechnicą Piastowską, ale to była właśnie ta uczelnia, która dała początek czterem  innym w Poznaniu. Wyruszyłem więc w przeszłość zaopatrzony w książki historyczne i mapy by odnaleźć Poznań tamtych lat. W powieści bowiem trzeba było stworzyć od nowa miasto, którego już dawno nie ma, ale co ważniejsze zapełnić je ludźmi z krwi i kości, którzy zbudują atmosferę opowieści. Zależało mi także aby wątek kryminalny był na tyle atrakcyjny dla czytelnika by ten chciał podążyć wraz z porucznikiem Antonim Fischerem śladem przestępcy. Mam nadzieję, że mi się udało to osiągnąć.

W środę, 16 stycznia o 18:00 autor spotka się z czytelnikami w Empiku przy Placu Wolności. A już od czwartku książka dostępna będzie w promocyjnej cenie w sklepie internetowym UAM: https://sklep.amu.edu.pl/

„Pójdę twoim śladem” (Wydawnictwo Czwarta Strona) jest czwartą powieścią Ryszarda Ćwirleja z cyklu, którego bohaterem jest komisarz Antoni Fischer. Autor w 2018 zdobył Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru 2018 za powieść „Tylko umarli wiedzą”. Jest także autorem cyklu kryminałów o milicjantach z Poznania.

Książki związane z UP tworzą także Joanna Jodełka i Piotr Bojarski. Premiera przewidziana jest na kwiecień.

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048