Data publikacji w serwisie:

Poszukiwania genealogiczne z bazą FamilySearch w Bibliotece Collegium Polonicum

Biblioteka Collegium Polonicum uzyskała status biblioteki afiliowanej przy FamilySearch, amerykańskiej organizacji zajmującej się nieodpłatnym udostępnianiem miliardów danych genealogicznych użytkownikom na całym świecie. Dzięki tej afiliacji użytkownicy Biblioteki Collegium Polonicum uzyskają łatwy dostęp do cyfrowych ksiąg metrykalnych z Polski, Niemiec i innych krajów świata, a w szczególności do wielu zbiorów zastrzeżonych, z których nie można korzystać na komputerach domowych.

- Biblioteka Collegium Polonicum dołączyła tym samym do ok. 800 bibliotek publicznych na całym świecie, które oferują swoim użytkownikom poszerzony dostęp do danych metrykalnych zgromadzonych przez FamilySearch i jest pierwszą taką biblioteką na terenie Europy Środkowej i Wschodniej. Genealodzy oraz inne zainteresowane osoby będą mogły korzystać z zastrzeżonych zbiorów FamilySearch na czterdziestu komputerach znajdujących się w czytelni Biblioteki Collegium Polonicum – mówi dr hab. Izabela Parowicz

Dr hab. Izabella Parowicz, która zainicjowała i nadzorowała proces afiliowania Biblioteki Collegium Polonicum przy FamilySearch jest koordynatorem studiów podyplomowych Ochrona Europejskich Dóbr Kultury w Collegium Polonicum i od kilku lat prowadzi na wydziale kulturoznawstwa Uniwersytetu Europejskiego Viadrina zajęcia z genealogii. - Afiliowanie Biblioteki Collegium Polonicum przy FamilySearch umożliwi sprawniejsze prowadzenie zajęć, a studentom w znaczący sposób ułatwi i przyspieszy ich własne badania genealogiczne – podkreśla dr hab. Parowicz.

W najbliższych tygodniach w Bibliotece Collegium Polonicum odbędzie się prezentacja bazy danych FamilySearch dla pracowników i studentów obu uczelni oraz innych zainteresowanych osób. Z bazy można korzystać bezpłatnie w godzinach otwarcia Biblioteki: od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-19:00 oraz w soboty w godz. 10:00-14:00.

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048