Data publikacji w serwisie:

Silva rerum 2, czyli łacina bryka w puszczach, w zagajnikach

Nakładem Wydawnictwa Naukowego UAM ukazała się książka pt. “Silva rerum 2, czyli łacina bryka w puszczach, w zagajnikach”. To druga część publikacji, w której przewodnikami po lesie łacińskich sentencji są zwierzęta. W książce czytelnik znajdzie wyjaśnienia wielu łacińskich fraz, złotych myśli i cytatów, na które możemy się natknąć w czasie codziennej lektury i rozmów.

Jak można przeczytać w opisie książki, zwierzęta “w pięćdziesięciu fraszkach z animuszem i dowcipem posługują się mową starożytnych Rzymian, komentując swoje życiowe doświadczenia, jakże podobne do naszych własnych. Jest więc śmiesznie, romantycznie, turystycznie, wybuchowo (chomik pokazuje swoją moc!), trochę filozoficznie, a trochę strasznie – jak w życiu. Zajrzyjmy razem do zwierzęcego świata, w którym szakal wyznaje swoje uczucia słowami Katullusa, mrówka cytuje Horacego, a maleńka ćma na zagrożenie życia reaguje równie lakonicznie jak sam wielki Cezar. Zapraszam do zabawy z łaciną!”.

Cykl „Silva rerum” to dowód, że języka łacińskiego można się uczyć również na wesoło, a dostojne na pozór sentencje same zapadają w pamięć, gdy wygłasza je panda, kameleon lub mól-optymista.

Autorka publikacji, prof. Monika Miazek-Męczyńska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jest latynistką, tłumaczką z języka łacińskiego, autorką prac naukowych z zakresu filologii klasycznej oraz książek dla dzieci.

Publikację można nabyć na stronie internetowej WN UAM: https://press.amu.edu.pl/pl/silva-rerum-2-czyli-lacina-bryka.html

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048