Data publikacji w serwisie:

Studenci UAM projektują część osiedla

Skoczek przesuwa się po szachownicy, nad głowami grających brzęczą owady. Tuż obok dzieci huśtają się na hamakach, a na wybiegu jeden z psów lekko zagubił się w specjalnie przygotowanym labiryncie - to propozycja zagospodarowania terenu na os. Bolesława Śmiałego, którą przygotowali studenci z Akademickiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej. Koło działa na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Koncepcja zagospodarowania przestrzennego dotyczy działki 487/1, która znajduje się na os. Bolesława Śmiałego na poznańskim Piątkowie, obok bloków 40 i 41. Studenci zaproponowali stworzenie tam m.in.: centrum integracyjnego z ławkami oraz stolikami do szachów, wybiegu dla psów oraz łąki sprzyjającej owadom zapylającym wraz ze specjalnymi domkami dla nich. - Koncepcja powstała na prośbę jednego z mieszkańców osiedla, który dodatkowo jest pracownikiem UAM i zgłosił się do nas w zeszłym roku z zapytaniem czy zechcielibyśmy stworzyć propozycję zagospodarowania tego terenu - wyjaśnia Patrycja Napierkowska, koordynatorka prac. Jak wspomina, prace nad projektem, poza inwentaryzacją obszaru opracowania, prowadzono zdalnie. Zespół składający się łącznie z 7 osób studenci podzielili na kilka mniejszych i każdy z nich zajmował się innym etapem prac. W międzyczasie odbywały się spotkania online i rozmowy nad postępami prac, a decyzje studenci podejmowali wspólnie. - Największą radość sprawiła nam przede wszystkim możliwość zrobienia czegoś więcej niż przewiduje sam program studiów oraz fakt, że robimy coś dla mieszkańców i być może zostanie to w przyszłości zrealizowane. Mogliśmy stworzyć coś co było odpowiedzią na prośby mieszkańców a jednocześnie rozwinąć nasze umiejętności - mówi Patrycja Napierkowska. Pytana o ewentualne trudności, studentka wymienia pandemię oraz wspomina, że zespół pracujący nad projektem jest dość zróżnicowany: - Mamy osoby z różnych lat studiów i czasami ciężko było umówić się na spotkanie. Dwie z nich są nawet z pierwszego roku, tak więc dopiero zaczynają swoją przygodę z gospodarką przestrzenną i z całą pewnością stanowiło to dla nich wyzwanie, ale świetnie mu podołali - mówi koordynatorka projektu.

Obecnie członkowie AKNGP wprowadzają do swojego projektu poprawki po uwagach, jakie otrzymali od mieszkańców osiedla. - Mamy szczerą nadzieję, że nasza koncepcja, zostanie w przyszłości choć w części zrealizowana! - mówią studenci.

Autorami projektu są: Sandra Andryszak, Jonasz Błaszczyk, Aleksandra Dombrowska, Adriana Franczak, Patrycja Napierkowska, Dawid Szymczak i Patrycja Zięba. Dodatkowe informacje o AKNGP można znaleźć na stronie: http://akngp.home.amu.edu.pl/

Wizualizacje –materiały AKNGP

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048