Data publikacji w serwisie:

Teraz StethoMe

StethoMe z godłem Teraz Polska oraz Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP. Prezydenckie wyróżnienie odebrali naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pomysłodawcy elektronicznego bezprzewodowego stetoskopu - prof. UAM dr hab. Jędrzej Kociński i dr Honorata Hafke-Dys z Katedry Akustyki na Wydziale Fizyki.

Firma StethoMe Sp. z o.o. została laureatem 31. edycji Konkursu „Teraz Polska”, a także zdobyła Nagrodę Gospodarczą w kategorii Badania+Rozwój.

Produkowany przez spółkę elektroniczny bezprzewodowy stetoskop StethoMe jest zintegrowany z mobilną aplikacją oraz algorytmami sztucznej inteligencji identyfikującymi dźwięki pojawiające się m.in. w przebiegu infekcji, zapalenia płuc czy astmy. Od standardowego stetoskopu różni się tym, że jest przeznaczony dla pacjenta, aby w domowych warunkach stwierdzić, czy dźwięki generowane w układzie oddechowym i przez serce są prawidłowe. Wykonanie precyzyjnego badania płuc przez pacjenta w domu jest możliwe dzięki wykorzystaniu unikatowych technologii zapewniających kontrolę jakości badania, które opiera się na algorytmach AI, weryfikujących poprawność wykonania badania (np. system rejestruje dźwięki tylko wtedy, gdy stetoskop jest prawidłowo przyłożony). System informuje również o zbyt dużym hałasie w pomieszczeniu i wstrzymuje nagranie do momentu ustąpienia zakłóceń.

W ubiegłym roku stworzony przez naukowców z UAM we współpracy z firmą zajmującą się tworzeniem oprogramowania stetoskop zdobył główną nagrodę w konkursie PARP i NCBR pod hasłem „Polski Produkt Przyszłości”.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronach:

Fot. Łukasz Woźny

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048