Data publikacji w serwisie:

UAM wita nowych studentów

Nowych studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uroczyście powitano 30 września w Auli UAM. Dzień Studenta I roku zorganizowano w formie hybrydowej - uczestniczyła w nim ograniczona liczba gości, a pozostali zainteresowani mogli śledzić transmisję online.

- Współczesnemu światu potrzeba mądrych, myślących i odważnych młodych ludzi. Takich, którzy rozumieją, że nic nie dzieje się samo, że kształt rzeczywistości zależy od nas samych. Przyszłość należy do was i to od was zależy, jaką przybierze ona postać - mówiła JM Rektorka UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska. - Wciąż jeszcze możemy wybierać między troską o naturę a cywilizacyjną wygodą prowadzącą do klimatycznej apokalipsy. Między szacunkiem dla godności każdego człowieka a wiarą w narzucane etykietki i stereotypy. Między gotowością do rozmowy i zrozumienia a pokusą uleganiu i narzucaniu łatwych racji. Trzeba tylko pamiętać, że jak powiedział Stanisław Lem, "nic nie starzeje się tak szybko, jak przyszłość". Życzę państwu, byście już dziś nadawali jej najpiękniejszy kształt - dodała.

Prof. Kaniewska kolejny raz zaapelowała też do społeczności studentów, aby skorzystali z możliwości zaszczepienia przeciwko COVID-19 - pokazała zebranym paszport covidowy, zachęcając do zaopatrzenia się w taki dokument.

Zebranych przywitała także prof. dr hab. Joanna Wójcik, Prorektorka ds. Studenckich. - Bardzo się cieszę, że was widzę, tu w tej pięknej Auli UAM - powiedziała, dodając - Niech to będzie dobry prognostyk na najbliższy rok akademicki dla nas wszystkich, którzy już za parę dni spotkamy się w salach wykładowych i ćwiczeniowych.

Prorektor złożyła też życzenia - W przeddzień Waszych pierwszych, uniwersyteckich zajęć z całego serca życzę Wam, byście śmiało wkroczyli w ten nowy, twórczy okres w Waszym życiu. W czas wielkiej intelektualnej przygody, intensywnego rozwoju, zdobywania wiedzy i umiejętności, ale także przyjaźni na całe życie. Byście z powodzeniem realizowali te plany i marzenia, które przynieśliście na nasz Uniwersytet, ale i te, które dopiero odkryjecie napotykając na waszej drodze inspirujących ludzi. Byście czerpali satysfakcję ze studiowania i odnosili sukcesy działając z pasją i śmiało podejmując sprzyjające samorealizacji działania. By nasz uniwersytet, do którego społeczności dołączacie stał się dla was ważnym i przyjaznym miejscem, przestrzenią indywidualnego i wspólnotowego doświadczenia, które wypełni się znaczeniami i do którego zawsze będziecie chcieli powracać. W imieniu całej społeczności akademickiej życzę wam zdrowia, mądrych i dobrych wyborów i samych sukcesów.

Fot. Przemysław Stanula

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048