Data publikacji w serwisie:

Uniwersytet Poznański w tomach

„Uniwersytet Poznański 1919 – 2019”  to  seria wydawnicza, którą przygotowano z okazji 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. W piątek 10 maja podczas konferencji w Collegium Minus UAM zaprezentowano 8 tomów, które już ukazały się na rynku.

- Konstruując tę serię chodziło nam o to, aby ukazać dzieje Uniwersytetu Poznańskiego, ale uzupełnione o efekty nowych badań naukowych – wyjaśniał prof. Tadeusz Wallas, Prorektor UAM ds. kadry i finansów. - Na temat historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu czy też szerzej Uniwersytetu Poznańskiego, ukazało się już sporo prac, ale w ostatnich latach autorzy ponownie przebadali dostępne archiwa, zajrzeli do różnych źródeł i dzięki czemu ta historia Uniwersytetu stała się bogatsza – dodał prof. Tadeusz Wallas, jednocześnie Przewodniczący Komitetu Naukowego.

Pierwszy i zarazem najbardziej obszerny tom dotyczy osób. - To sylwetki profesorów, których zaliczyliśmy do luminarzy, a więc mistrzów, mogących się pochwalić nie tylko dorobkiem naukowym, ale również dydaktycznym w postaci swoich wychowanków, szkół naukowych, które zakładali – mówił redaktor prowadzący prof. Zbigniew Pilarczyk. W publikacji znalazły się biogramy 250 osób.

W serii znalazł się także tom dotyczący infrastruktury i uniwersyteckich miejsc.- Na pewno takiego opracowania jeszcze do tej pory nie było – mówił prof. Pilarczyk. W publikacji pokazano budynki uniwersytetu od 1919 roku aż do dziś. - Okazało się, że tych budynków na terenie miasta i okolicy jednak było sporo i to nie tylko budynki dydaktyczne. Dzisiaj kojarzymy uniwersytet z rektoratem, może z kampusem na Morasku. Zapominamy, że tych budynków było o wiele, wiele więcej. I to jest taka książka, która pozwoli na przypomnienie – wyjaśniał prof. Pilarczyk.

Seria została wydana przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu m. Adama Mickiewicza w Poznaniu, któremu zawdzięcza też staranną formę wydawniczą. Za trud i zaangażowanie wydawnictwa podziękowania na ręce dyr. Marzenny Ledzion-Markowskiej złożył Przewodniczący Komitetu Naukowego prof. Tadeusz Wallas.

W piątek, 10 maja zaprezentowano 8 tomów serii, kolejne 3 ukażą się do września tego roku. Tytuły dotychczasowych publikacji to:

  1. „Nestorzy nauki Uniwersytetowi” pod red. Kazimierza Przyszczypkowskiego, Izabeli Cytlak;
  2. „Miejsce Uniwersytetu. Infrastruktura uniwersytecka w przestrzeni miejskiej Poznania i okolic (1919-2019)” autorstwa Macieja Michalskiego;
  3. „Luminarze nauki Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1919-2019” pod red. Zbigniewa Pilarczyka;
  4. „Uniwersytet w czasie wojny 1939-1945” autorstwa Macieja Franza, Tomasza Janickiego i Anity Magowskiej;
  5. „Dzieje Uniwersytetu w Poznaniu w latach 1945-2019”, pod red. Stanisława Jankowiaka i Tomasza Schramma;
  6. „Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Historia i luminarze nauki” pod red. Moniki Kozłowskiej;
  7. „Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w latach 1950-2019. Historia i luminarze nauki”, pod red. Michała Musielaka;
  8. „Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu w latach 1950-2019” autorstwa Tomasza Jurka, Macieja Łuczaka, Izabeli Wyszowskiej;

Fot. Przemysław Stanula

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048