Wicemarszałek Wojciech Jankowiak z Medalem za Zasługi dla UAM

11 października w Collegium Minus odbyła się uroczystość wręczenia Medalu za Zasługi dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Wojciechowi Jankowiakowi, Wicemarszałkowi województwa wielkopolskiego.

Podczas uroczystości Rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska, przypomniała, że Wojciech Jankowiak jest polskim politykiem, doświadczonym urzędnikiem państwowym i samorządowym. W latach 1989-1990 był wiceprezydentem Poznania, później został mianowany na zastępcę kierownika Urzędu Rejonowego w Poznaniu. Stanowisko to zajmował do 1993 roku. Następnie, do 1996 roku, Wojciech Jankowiak był dyrektorem departamentu w Urzędzie Rady Ministrów. Przez kolejne dwa lata pełnił funkcję wicewojewody poznańskiego. Był też członkiem zarządu województwa wielkopolskiego do 2001 roku. W latach 2001-2003 powierzono mu kolejny raz stanowisko wicewojewody wielkopolskiego. Następnie był dyrektorem Departamentu Rozwoju Regionalnego w urzędzie marszałkowskim. Wojciech Jankowiak jest współtwórcą Strategii Rozwoju Województwa Wielkopolskiego, systemu wdrażania funduszy unijnych i projektu nowego Programu Operacyjnego Rozwoju Województwa na lata 2007-2014.  W 2006 r.  Wojciech Jankowiak został wybrany na radnego sejmiku wojewódzkiego oraz został powołany na stanowisku wicemarszałka województwa.

- Pan Wojciech Jankowiak to przede wszystkim absolwent Wydziału Prawa i Administracji naszego uniwersytetu oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 2013-2019. Dzisiejsza uroczystość i medal Za Zasługi dla UAM to nasz wyraz wdzięczności i podziękowania za lata przyjaźni i życzliwości dla całej społeczności naszej Almae Matris – podkreślała Pani Rektor.

Laudację wygłosił prof. Bronisława Marciniak, Rektor UAM w latach 2008-2016, który podkreślił zasługi Laureata dla UAM. Za wsparcie i pomoc w realizacji działań dziękowała także Dorota Kinal, Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Wzruszony Laureat dziękując za wyróżnienie przypomniał swoje związki z Uniwersytetem, także te humorystyczne, jak podczas tzw. praktyk robotniczych ponad 40 lat temu “gościł” w Gabinecie Rektora, pomagając pracującym tam malarzom.

Senat UAM zdecydował o przyznaniu Medalu na posiedzeniu w dniu 22 czerwca 2020 r.

fot. Przemysław Stanula

Przemysław Stanula