Zmarła prof. dr hab. Ewa Wiegandt

Z głębokim żalem zawiadamiamy,

że w wieku osiemdziesięciu lat odeszła od nas
prof. dr hab. Ewa Wiegandt,

historyk literatury polskiej, edytor, ceniony badacz kultury XX wieku.

Przez niemal całe swoje życie zawodowe była związana
z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pozostanie w naszej pamięci jako znakomity podziwiany przez studentów wykładowca,
szanowany współpracownik, wnikliwy i dociekliwy badacz, niezawodny przyjaciel.

-

Rodzinie Zmarłej wyrazy głębokiego współczucia składają Rektor i Senat, Dziekan i Rada Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej oraz Dyrekcja Instytutu Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uroczystości pogrzebowe Profesor Ewy Wiegandt odbędą się 16 września 2019 r.  o godzinie 13.30 na cmentarzu Miłostowo przy ul. Gnieźnieńskiej.

Prof. Ewa Wiegandt od 1971 roku pracowała na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prowadziła badania naukowe z zakresu literatury XX wieku. Jej praca naukowa koncentrowała się na problematyce galicyjskiej i literaturze małych ojczyzn. W 1986 uzyskała habilitację na podstawie rozprawy pt.Austria felix, czyli o micie Galicji w polskiej prozie współczesnej. Tytuł naukowy profesora uzyskała w 2001, a stanowisko profesora zwyczajnego na UAM w 2005. W latach 2003 - 2006 była kierownikiem Zakładu Poetyki Historycznej. W 2010 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.