Areopag Uniwersytetów - świat w dobie COVID-u

Areopag Uniwersytetów to cykl debat, w których biorą udział przedstawiciele największych polskich uniwersytetów: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i inicjatora przedsięwzięcia - Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Podczas wydarzenia rektorzy, eksperci, naukowcy oraz studenci rozmawiają o świecie w dobie koronawirusa.

Drugie spotkanie w ramach czteroczęściowego cyklu odbędzie się 8 listopada na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tematem debaty zatytułowanej "Granice etyczne medycyny" będą zagadnienia z dziedziny medycyny, zdrowia publicznego i nauki o zdrowiu.

Jako eksperci podczas spotkania głos zabiorą: prof. Dominika Dudek (UJ), prof. Zbigniew Izdebski (UW), dr Wojciech Lewandowski (KUL), dr hab. Andrzej W. Nowak, prof. UAM. Udział wezmą także rektorzy zaangażowanych w projekt uczelni: prof. Alojzy Nowak, prof. Jacek Popiel, prof. Bogumiła Kaniewska oraz ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Spotkanie odbędzie się 8 listopada o godz. 16.00 w auli Collegium Novum UJ przy ul. Gołębiej 24.  Będzie można je śledzić za pośrednictwem transmisji wideo poprzez stronę oraz kanał YouTube – UJ live.

Główną ideą Areopagu Uniwersytetów, któremu towarzyszy podtytuł „Świat w dobie COVID-u” jest publiczna debata na temat wyzwań współczesności w przestrzeni uniwersyteckiej. Podczas kolejnych debat poruszone zostaną różnorodne tematy od medycyny po nauki humanistyczno- społeczne, ekonomię, gospodarkę i zarządzanie.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Sylwetki ekspertów:

• Prof. dr hab. Dominika Dudek -  lekarka psychiatra, kierownik Katedry Psychiatrii i Kliniki Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalistka w zakresie psychiatrii klinicznej, zaburzeń depresyjnych oraz choroby dwubiegunowej.
  • Prof. dr hab. Zbigniew Izdebski – pedagog, seksuolog, doradca rodzinny, specjalista w zakresie zdrowia publicznego. Kierownik Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii, Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. W 2016 znalazł się na liście stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie. Inicjator i organizator Ogólnopolskich Debat o Zdrowiu Seksualnym. Łączy działalność badawczą, dydaktyczną i kliniczną.
  • dr Wojciech Lewandowski - adiunkt w Katedrze Etyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Zajmuje się etyką współczesną, kryteriami racjonalności rozumowań praktycznych i zagadnieniami bioetycznymi.
  • dr hab Andrzej W. Nowak, prof. UAM - pracownik Wydziału Filozofii UAM. Ważną częścią jego zainteresowań są badania kontrowersji naukowo-społecznych i procesów wytwarzania lęków, wątpliwości i ignorancji. Aktywny uczestnik życia naukowego i publicznego, okazjonalnie publicysta, obecny także w blogosferze.