Data publikacji w serwisie:

Centrum Szyfrów Enigma w plebiscycie Muzeum Historii Polski

Do 15 sierpnia br. trwa głosowanie na Wydarzenie Historyczne Roku 2021. Wśród kandydatów do nagrody znalazło się Centrum Szyfrów Enigma.

Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku” organizowany jest przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą.

W finałowej piątce znalazło się wydarzenie „Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma”. Zachęcamy do oddawania głosów na Centrum – można to zrobić do 15 sierpnia br. za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie whr.muzhp.pl.

Centrum Szyfrów Enigma powstało przy współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ekspozycja znajduje się w budynku Collegium Martineum (dawne Collegium Historicum). To właśnie w tym miejscu przed II wojną światową znajdował się oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pracowali w nim Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski –  absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Głosuj na CSE w plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku 2021”!