Data publikacji w serwisie:

Co wspólnego mają PRL i aforyzmy? Publikacja prof. Zbigniewa Woźniaka

Wczorajsze dzisiaj „Myśli nieuczesanych” Stanisława Jerzego Leca – tak brzmi tytuł niedawno wydanej książki prof. Zbigniewa Woźniaka, emerytowanego pracownika Wydziału Socjologii UAM.

Książka jest skarbnicą wiedzy na temat zbiorowego życia w systemie totalitarnym. Wybitny poeta i satyryk czasów PRL, Stanisław Jerzy Lec, w tomiku „Myśli nieuczesane” zostawił po sobie dokładnie 4711 aforyzmów. Prof. Zbigniew Woźniak natomiast, zafascynowany twórczością Leca, uporządkował je wszystkie i opatrzył wnikliwym komentarzem.

To doskonała propozycja dla tych, którzy sami pamiętają czasy PRL, miłośników historii, jak i dla pokoleń urodzonych po 1989 roku. Skłania do refleksji, a także pomaga zrozumieć pewne uniwersalne prawdy na temat funkcjonowania człowieka, państwa i władzy.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Novae Res.

Prof. Zbigniew Woźniak – socjolog, profesor emeritus na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor 185 publikacji naukowych – w tym 22 monografii. Wieloletni konsultant instytucji rządowych i samorządowych zajmujących się polityką społeczną, a także funkcjonowaniem instytucji społeczeństwa obywatelskiego.