Data publikacji w serwisie:

Jest już noworoczny numer Życia Uniwersyteckiego

Styczniowy, noworoczny numer Życia Uniwersyteckiego promują biolodzy prof. Zofia Szweykowska-Kulińska i prof. Artur Jarmołowski. Naukowcy odkryli jak modyfikacja jednego nukleotydu może wpływać na biogenezę małych cząsteczek RNA. Sukces badaczy to efekt zarówno wytężonej pracy zespołu, jak i wzajemnego zaufania.

- Wiemy, że możemy sobie zaufać, że nikt nikomu niczego nie ukradnie. To jest, wbrew pozorom, ważny element, takie zaufanie w nauce - podkreśla prof. Jarmołowski.

Politolog prof. Radosław Fiedler skomentował najdłuższe w historii i bardzo emocjonujące wybory prezydenckie w USA. Kandydaci szli łeb w łeb, po wielu dniach zliczania głosów ogłoszono, że wygrał Joe Biden, jednak bez dużej przewagi nad przeciwnikiem. Co zwycięstwo Bidena i ciągle wysokie poparcie dla Trumpa oznacza dla Ameryki i dla świata?

Rozmawiamy z dr. Witoldem Skowrońskim, tłumaczem mi.n. prezydentów RP i USA, premierów i innych osobistości świata polityki, gospodarki, nauki i kultury. Nasz rozmówca nie stroni od anegdot - opowiada np. jak pomógł szukać gumowego korka do wanny, kiedy Margaret Thatcher chciała się wykąpać w czasie wizyty w Polsce.

Coraz bliżej do stworzenia biodrukowalnej łąkotki, nad którą pracuje zespół prof. UAM Jakuba Rybki z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM. Ostatnio naukowcy otrzymali kolejne dofinansowanie z konkursu TECHMASTRATEG.

Eksperci konsorcjum europejskich uniwersytetów EPICUR zakładają, że młode pokolenia Europejczyków będą posługiwały się przynajmniej trzema językami, w tym ojczystym. Dlaczego to takie ważne i czy jest to możliwe? Swoimi opiniami dzielą się Prorektor Rafał Witkowski i naukowcy UAM.

Badania biologa dr. Pawła Zawadzkiego, dotyczące naprawy DNA, wkraczają w decydującą fazę. W niedalekiej przyszłości, dzięki narzędziom analitycznym opracowanym przez jego zespół, lekarze będą wiedzieć, który fragment DNA chorego jest uszkodzony, co da im możliwość indywidualnego dobrania leków. To odkrycie może przynieść przełom w leczeniu nowotworów w Polsce.

Obserwatorium Astronomiczne UAM wzbogaciło się o zestaw nowych pięciu teleskopów, dzięki którym zwiększy się bezpieczeństwo ziemskich satelitów. O projekcie zrealizowanym w Chalinie niedaleko Sierakowa mówi dr Krzysztof Kamiński.

Prof. Łukasz Kaczmarek obudził “Śpiące królewny” czyli niesporczaki z Argentyny i Kirgizji po 15 latach snu. Te niezwykłe stworzenia są w stanie przetrwać w bardzo trudnych warunkach.

To tylko niektóre z tematów najnowszego Życia Uniwersyteckiego. Z numerem można się zapoznać na stronie www.uniwersyteckie.pl.