Data publikacji w serwisie:

Jubileusz „30-lecia Viadriny“: zaproszenie na uroczystość wywieszenia flag jubileuszowych, dyskusję panelową i otwarcie wystawy

15 lipca odbędą się uroczystości związane z obchodami jubileuszu „30-lecia Viadriny“. Obchody 30-lecia Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą zaplanowane na czwartek 15 lipca br. o godz. 14.30 mogą odbyć się z udziałem gości i przedstawicieli mediów.

Uroczystość rozpoczną: prezydentka Viadriny prof. dr Julia von Blumenthal wraz z władzami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i przedstawicielami studentów, którzy podniosą na maszt przed budynkiem Audimax na placu Uniwersyteckim „Flagę 30-lecia”.

Dyskusja panelowa

W godz.15.00-16.30 w sali Audimax Viadriny odbędzie się dyskusja panelowa na temat: „30 lat Uniwersytetu Europejskiego – rola Viadriny w nauce i społeczeństwie “.

Przedstawicielki i przedstawiciele rządu Brandenburgii i polityki naukowej, szkolnictwa wyższego oraz nauki z regionu Berlin-Brandenburgia, polsko-niemieckiego świata naukowego, Frankfurtu nad Odrą oraz studentki i studenci Viadriny będą rozmawiać otwarcie o roli uczelni w nauce i społeczeństwie: o tym, jakie zmiany oceniają negatywnie oraz jakie oczekiwania maja wobec Viadriny w przyszłości.

W dyskusji wezmą udział:

- Małgorzata Kopka-Piątek, dyrektorka Programu Europejskiego, Instytut Spraw Publicznych w Warszawie
- Svea Kühl, przewodnicząca samorządu studenckiego AstA Viadrina
- Tobias Dünow, sekretarz stanu ds. nauki, badań naukowych i kultury w Brandenburgii
- prof. dr dr h. c. mult. Christoph Markschies, prezydent Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk
- Claus Junghanns, burmistrz Frankfurtu nad Odrą
- prof. dr Julia von Blumenthal, prezydentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina

Dyskusja będzie tłumaczona symultanicznie na język polski. Dyskusja również będzie transmitowana na żywo w internecie i tłumaczona symultanicznie na język polski. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie udziału online na stronie www.europa-uni.de/30lat Link do transmisji zostanie wysłany przed wydarzeniem.

Wystawa

15 lipca o godz. 17.00 w galerii przed Biblioteką Uniwersytecką odbędzie się wernisaż wystawy  fotograficznej. Na 14 wieloformatowych bannerach z około 560 zdjęciami przedstawione są najważniejsze wydarzenia z 30-letniej historii Viadriny

Od godz. 17.00 będzie można wziąć udział w bezpłatnym, krótkim oprowadzaniu po wystawie. Aby wziąć w nim udział należy wysłać zgłoszenie na adres: veranstaltung@europa-uni.de.

Wystawę będzie można oglądać w „Galerii Biblioteki” w budynku głównym Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, Große Scharrnstraße 59 aż do zakończenia obchodów, czyli do października 2022 r.

Program jubileuszu

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, udział w poszczególnych punktach programu lub w całym programie należy zgłaszać drogą mailową na adres: veranstaltung@europa-uni.de. Decyduje kolejność zgłoszeń.