Data publikacji w serwisie:

List od JM Rektor UAM prof. Bogumiły Kaniewskiej

Szanowni Państwo,
Pracowniczki i Pracownicy, Doktorantki i Doktoranci, Studentki i Studenci!

Dobiegła końca letnia sesja egzaminacyjna, zbliża się czas wakacji i wypoczynku. Za nami rok niezwykle trudny, rok walki z pandemią. Chciałabym Wszystkim Państwu za ten czas podziękować – to Państwa wysiłek, ambicja, determinacja i sumienność sprawiły, że kończymy ten rok nie tylko pomyślnie, ale i z poczuciem satysfakcji. Uchwalenie strategii, zdobycie akredytacji EUA, starania grantowe, indywidualne i zespołowe sukcesy pracowników, doktorantów, studentów, przygotowania do parametryzacji, postęp w inwestycjach, bardzo dobry wynik finansowy, aktywność międzynarodowa – to zaledwie cząstka osiągnięć minionego roku. Wszyscy możemy być z siebie dumni!

Najważniejsze jednak, że w codziennych zmaganiach z pandemią, niepewnością, poczuciem zagrożenia nie straciliśmy poczucia wspólnoty, empatii, wzajemnego szacunku i wrażliwości. Społeczność Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest i pozostanie wspólnotą – bez względu na to, jak bardzo różnimy się poglądami, wszyscy jesteśmy Uczelni potrzebni. Na UAM jest miejsce dla wszystkich, którzy chcą pracować, zdobywać i przekazywać wiedzę – nikt nie jest tu gorszy, nikt nie może czuć się wykluczony. Gwarantuje to nasz Statut i nasza Misja, ale nade wszystko – poczucie, że tworzymy wspólnotę ludzi wolnych, poszukujących prawdy i wiernych akademickim wartościom. Bez względu na okoliczności zewnętrzne.

Pamiętajmy jednak, że wolność wymaga rozwagi i odpowiedzialności. Dlatego gorąco apeluję do tych z Państwa, którzy jeszcze nie poddali się szczepieniom przeciw COVIDowi: zróbmy to nie dla siebie, lecz z myślą o innych, z myślą o naszym wspólnym bezpieczeństwie. Chcemy wrócić w październiku do uniwersyteckiej codzienności, do zajęć – nawet jeśli nie wszystkie będą odbywały się w trybie kontaktowym. Chcemy, by był to powrót bezpieczny: w tym celu w najbliższym czasie uruchomimy dobrowolną i całkowicie anonimową ankietę, która pozwoli nam ustalić w przybliżeniu procent osób zaszczepionych. Zachęcam wszystkich Państwa do udziału w tym krótkim badaniu.

Przede wszystkim jednak życzę Wszystkim słonecznych wakacji, udanych urlopów, pogodnego wypoczynku – tak byśmy 1 października inaugurowali nowy rok akademicki pełni sił i nadziei.

Prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska
Rektor