Data publikacji w serwisie:

Nowe, październikowe „Życie Uniwersyteckie” już dostępne

Jest już październikowy numer miesięcznika UAM „Życie Uniwersyteckie”. Wydanie jak zawsze udostępniono w wersji papierowej oraz elektronicznej na stronie internetowej Uniwersyteckie.pl.

Czy wiecie, że profesor Wojciech Piątek z Wydziału Prawa i Administracji jest najmłodszym profesorem tytularnym na naszej uczelni? Ten poznaniak z wyboru jest specjalistą prawa administracyjnego, ale też kibolem Lecha i Warty Poznań. Na łamach „Życia Uniwersyteckiego” mówi między innymi o trudnej sytuacji sądownictwa w Polsce.

A wiecie, że profesor Łukasz Kaczmarek, specjalista od niesporczaków z Wydziału Biologii jest pasjonatem grzybów? W rozmowie z Michaliną Łabiszak zdradza nie tylko, gdzie one są, ale i co można z nich zrobić.

Z kolei dr Ernestyna Skurjat Kozek skończyła filologię na UAM, a potem… pracowała w nigeryjskiej telewizji, australijskim radio, sprowadziła aborygenów do Polski, a na co dzień szefuje Kosciuszko Heritage i stara się przywrócić właściwe miejsce Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu. Pyta o wielomiliardowy spadek po wielkim podróżniku, odpowiada krótko: Zapomnijcie.

W wydanym właśnie Życiu Uniwersyteckim przeczytacie także o:

  • Laureatkach Sonatiny 5. Dr Ruxandra Ana z Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa jest obywatelką Rumunii, pokochała Polskę, uwielbia Kubę, pasjonuje ją taniec i jemu poświęca swe badania. Dr Agnieszka Eleonora Zwolińska sprawdza, czy drobna bakteria zamieszkująca roślinę może przejąć dowodzenie nad owadem, który na niej żeruje. Fitoplazmy to jej pasja.
  • Prof. Ewie Domańskiej z Wydziału Historii i doktorancie Michale Kępskim, którzy przyjrzą się związkom Poznania z rzeką Wartą, a samym badaniom chcą nadać nowy nurt.
  • Dr. Przemysławie Kurku z Wydziału Biologii, który jest współautorem artykułu w Nature opisującym niewykorzystany potencjał ptaków wędrownych w rozprzestrzenianiu roślin na północ.
  • Dagmarze Świerkowskiej z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej, która bada poetycki slam. Jeśli nie wiecie, co to takiego, tym bardziej zajrzyjcie na łamy „Życia Uniwersyteckiego”. Warto.

Życie Uniwersyteckie nr 10/2021

Życie Uniwersyteckie - Październik 2021

Pobierz najnowszy numer

Jeszcze więcej znajdziecie na stronie www.uniwersyteckie.pl.