Otwarcie Instytutu Fizyki

2 grudnia br. w Audytorium im. prof. Franciszka Kaczmarka na Wydziale Fizyki UAM odbyło się uroczyste otwarcie Instytutu Fizyki. Obok Instytutu Spintroniki i Informacji Kwantowej, Instytutu Obserwatorium Astronomiczne oraz Katedry Akustyki to czwarta taka jednostka zrzeszająca mniejsze zakłady.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prorektor prof. Michał Banaszak, dziekan wydziału prof. Roman Gołębiewski oraz prodziekan prof. UAM Aneta Woźniak-Braszak. Nominację na dyrektora IF odebrał prof. Marcin Ziółek.

Podczas uroczystości Rektor przypomniał, że Instytut został rozwiązany krótko po utworzeniu Wydziału Fizyki. W czasach kiedy rektorem był prof. Andrzej Lesicki, zauważono, że hybrydowa budowa wydziału utrudnia jego dobre zarządzanie. Ostatecznym impulsem do przywrócenia Instytutu Fizyki było powstanie Instytutu Spintroniki i Informacji Kwantowej.

Moim ogólnym pragnieniem jest, aby istnienie IF wniosło dodatkowe korzyści do naszej pracy naukowej i dydaktycznej – mówił prof. Marcin Ziółek, dziękując za wyróżnienie.

Uroczystość uświetnił wykład prof. Grzegorza Wrocha, Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, który dotyczył obecności Polski w kosmosie.

Czytaj więcej na Uniwersyteckie.pl: Instytut Fizyki na Wydziale Fizyki UAM

fot. Adrian Wykrota