Data publikacji w serwisie:

Profesor UAM współautorem książki o Krzysztofie Kieślowskim

W księgarniach pojawiła się właśnie książka pt. "Kieślowski. Od Bez końca do końca", której współautorem jest prof. UAM dr hab. Mikołaj Jazdon, filmoznawca z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

Wydana przez Wydawnictwo Wielka Litera publikacja to zapis rozmowy profesora Jazdona z Krzysztofem Piesiewiczem, przyjacielem i najbliższym współpracownikiem Kieślowskiego oraz autorem scenariuszy do najgłośniejszych filmów.

Książka przybliża prywatną sylwetkę wybitnego reżysera i ujawnia szczegółowe okoliczności powstania scenariuszy jego najwybitniejszych filmów. Kreśli rozległe społeczne tło, przywołuje polityczne i historyczne konteksty interpretacyjne, tłumaczy, co i jak wpłynęło na ostateczny filmowy kształt Dekalogu i innych filmowych arcydzieł, które do dziś okazują się w swojej wymowie uniwersalne i aktualne dla widzów na całym świecie.

Relacja Krzysztofa Piesiewicza to również fascynująca historia wzajemnego przenikania się opresyjnej rzeczywistości stanu wojennego, artystycznej warstwy fabularnej i niepowtarzalnych momentów pracy w zawodzie adwokata, którą mecenas traktował jak misję i źródło inspiracji scenariuszowych jednocześnie. Mówi również o filmach, które w planach miał reżyser i o tych, na które pomysły zostały utrącone w zarodku przez cenzurę. Tłumaczy warstwę symboliczną, rozbiera filmy na poszczególne sceny i ujęcia, koryguje wypaczenia interpretacyjne. Jest to również dyskusja o wartościach, etyce, meandrach historii i o tym, jak kinowy scenariusz potrafi niespodziewanie zrealizować się w rzeczywistości. To także bezcenna opowieść o niepowtarzalnej przyjaźni artystów o skrajnej wrażliwości, których zbliżyły do siebie pozorny przypadek i trudna historia.

Unikalna, intymna i niezwykle ważna rozmowa, która będzie skarbnicą wiedzy dla filmowców, scenarzystów, miłośników kina Krzysztofa Kieślowskiego i dla wszystkich, którzy wysoko cenią sobie dwa słowa: „nie wiem”, a pytania każdego dnia mnożą – bez końca.

Książka zawiera również fotografie pochodzące z prywatnych archiwów i planów filmowych.

[opis wydawcy]

Prof. UAM dr hab. Mikołaj Jazdon jest związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu od czasów studiów anglistycznych na Wydziale Neofilologii UAM i polonistycznych na Wydziale Filologii Polskiej UAM. Profesor obecnie pracuje jako wykładowca w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM. Jest też autorem licznych publikacji i artykułów naukowych i popularnonaukowych. Więcej o dorobku profesora można przeczytać na stronie filmoznawstwo.com.