Spotkanie promocyjne książki „Historie i inne opowiadania”

Fundacja Instytut Kultury Popularnej oraz Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu mają przyjemność zaprosić na spotkanie promocyjne książki „Historie i inne opowiadania” Wiktora Woroszylskiego. Wydarzenie odbędzie się 1 marca 2023 r. o godz. 17.00 w Czytelni NOVA Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu przy ul. F. Ratajczaka 38.

Gościem Biblioteki będzie Natalia Woroszylska, tłumaczka, córka Wiktora Woroszylskiego, opiekunka spuścizny pisarza, między innymi autorka wyboru i opracowania tomu „Historie i inne opowiadania”. Spotkanie poprowadzi prof. Ryszard Kazimierz Przybylski.

O oczekiwaniach otoczenia wobec córki znanego pisarza, o wychowaniu wśród spotkań i rozmów z najwybitniejszymi osobowościami literatury polskiej i rosyjskiej drugiej połowy XX wieku, o konsekwencjach z tytułu zakorzenienia Woroszylskich w środowisku demokratycznej opozycji lat 80. – opowiedziała Natalia Woroszylska w artykule pt. „Uniwersytet domowy” („Rusycystyczne Studia Literaturoznawcze”, 2020, nr 3), który zakończyła następująco: „Niemal ćwierć wieku minęło od śmierci Wiktora Woroszylskiego, jednak poczucie, że nadal dzielę los rodziny, nie ustępuje. W wierszu 'Moje nowe zajęcie' ojciec pisał o tym, jak coraz częściej inni zgłaszają się do niego po wspomnienia o odchodzących przyjaciołach. Teraz czasem znów go zastępuję. Kiedy żegnam przyjaciół, którzy byli też jego przyjaciółmi, staram się robić to także w imieniu ojca, szukam jego słów, rozproszonych po różnych tekstach. Moim nowym zajęciem stało się porządkowanie archiwum ojca i dbanie o jego spuściznę [...] Gdy chodzi o porządki w archiwum, ojciec sam wykonał istotną część tej pracy. A jednak brakuje mi wskazówek i sugestii w tej kwestii. Jak i w wielu innych. Pracą tłumaczeniową natomiast zajmuję się, jak zwykle, z doskoku i dorywczo”.