Wakacyjne wydanie „Życia Uniwersyteckiego”

Zapraszamy do lektury wakacyjnego wydania „Życia Uniwersyteckiego”. Miesięcznik UAM dostępny jest jak zawsze w wersji papierowej oraz elektronicznej na stronie Uniwersyteckie.pl.

Numer otwiera relacja z uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa UAM prof. Jean Marie Lehnowi – wybitnemu chemikowi, laureatowi Nagrody Nobla. Następnie prof. Tomasz Schramm i prof. Krzysztof A. Makowski opowiadają o XXIII Międzynarodowym Kongresie Nauk Historycznych, który odbędzie się w Poznaniu pod koniec sierpnia. Natomiast Kanclerz UAM dr Marcin Wysocki namawia, aby starym sprzętom podarować drugie życie. Właśnie w Intranecie uruchomiony został portal Giełda Sprzętu Używanego, który takie działania ułatwi.

W tym numerze głos oddaliśmy tegorocznym laureatom Stypendium Start Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. O swoich zainteresowaniach nauką opowiadają: dr Wojciech Drożdż z Wydziału Chemii, Krzysztof Szulc z Wydziału Fizyki, dr Jagoda Litowczenko-Cybulska z Centrum NanoBioMedycznego, dr Szymon Sobczak z Wydziału Chemii, dr Kinga Stefanowska z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM oraz dr Grzegorz Glabisz z Wydziału Historii.

Tworzymy katalog dobrych praktyk. Poprosiliśmy najlepszych wykładowców – laureatów nagrody Praeceptor Laureatus o przedstawienie jednej ze swoich ulubionych metod w pracy ze studentami. Porad udzielają: dr Marcin Hermanowski, dr Magdalena Grajek, dr Dorota Blinkiewicz, prof. UAM Renata Jastrząb, dr Andrzej Zieleziński, dr Justyna Duch-Adamczyk oraz dr Krzysztof Duda.

W bloku poświęconym nauce piszemy m.in. o zależności pomiędzy otyłością a wiekiem – o tym mówi prof. UAM Tomasz Hanć z Wydziału Biologii, prof. Ewa Kraskowska z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej wspomina swojego dziadka – księdza Kaingbę, dr Maciej Raś z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki odkrywa przed nami tajemnice ludzkiego mózgu, a prof. UAM Joanna Maleszyńska z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej mówi o swoich zainteresowaniach operą i musicalem.

A na deser polecamy artykuł poświęcony nestorowi poznańskiego Wydziału Prawa i Administracji – profesorowi Romanowi Hauserowi. O swoim Mistrzu opowiadają: prof. Katarzyna Celińska-Grzegorczyk, prof. Andrzej Skoczylas oraz prof. Wojciech Piątek.

Życie Uniwersyteckie nr 7-8/2022

Okładka wakacyjnego wydania ŻU przedstawiająca prof. Jean Marie Lehna