Data publikacji w serwisie:

Wystawa malarstwa prof. UAM dr hab. Izabeli Rudzkiej

Od 19 do 26 lutego w Vinci Art Gallery w Poznaniu podziwiać będzie można wystawę prof. UAM dr hab. Izabeli Rudzkiej z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu. Wernisaż wystawy odbędzie się 18 lutego o godz. 18.00.

Na wystawie zaprezentowane zostaną najnowsze prace artystki z cyklu „Różowe domy i drzewa” – prace inspirowane nowoczesną architekturą i naturą powstałe w czasie odosobnienia spowodowanego pandemią Covid-19 oraz wcześniejsze, wielkoformatowe obrazy z serii „Przekazy horyzontów” odnoszące się do linii horyzontu obserwowanego w naturze i do energetycznych wartości horyzontu w przestrzeni.

W swoich obrazach Izabela Rudzka poszukuje ekspresji malarskiej, w której struktura i kolory niosą w sobie formę i energię inspirowaną spojrzeniem na przestrzeń i czas. W realizacjach malarskich używa innowacyjnych, własnych technik malarskich opartych na poszukiwaniach ekspresji kolorów w strukturach barwnych.

Najnowsze obrazy artystki stają się autorską wypowiedzą na temat miejsca malarstwa w czasie pandemii i współczesnej postawy artysty. Jej obrazy prezentują wiarę w siłę sztuki i moc, jaką może nam dać obcowanie z energetycznym i pełnym ekspresji kolorystycznej malarstwie w tym trudnym dla nas wszystkich czasie.

Wystawa „Wirus Sztuki” zorganizowana przez Vinci Art Gallery w Poznaniu, stanie się doskonałą okazją do bliskiego i bezpośredniego kontaktu z malarstwem Izabeli Rudzkiej.

Zapraszamy do spotkania z energią barw i faktur, do spotkania architektury i przestrzeni w sztuce.

Zobacz zaproszenie na wystawę

Prof. UAM dr hab. Izabela Rudzka urodziła się w 1964 roku w Poznaniu. W latach 1984-89 studiowała malarstwo u prof. Andrzeja Kurzawskiego i prof. Jerzego Kałuckiego na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W tym samym czasie studiowała tkaninę artystyczną u prof. Magdaleny Abakanowicz na poznańskiej ASP. W 2011 roku uzyskała stopień doktora sztuki na UAP w Poznaniu. W 2017 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki na ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu. Obecnie pracuje na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu. Na tym wydziale prowadzi pracownię malarstwa oraz zajęcia z przedmiotu projekty twórcze.

Izabela Rudzka jest aktywną, profesjonalną malarką, kuratorką wystaw, autorką licznych projektów artystyczno-naukowych. Zrealizowała ponad 50 wystaw indywidualnych malarstwa i brała udział w 40 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, między innymi: wystawa malarstwa i obiektów szklanych Venice between old symbols and new expressions (2007, Berengo Collection, Wenecja); udział w projekcie Saatchi Screen (2013, Saatchi Gallery, Londyn); Gemalt im Firmament – die Textur des Weltraumes, (2017, Galerie im Kastenmeiers, Drezno); Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii. Wystawa projektu artystyczno-naukowego związanego z obchodami 100-lecia Powstania Wielkopolskiego 1918-19, (2019, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Poznań); udział w prestiżowej aukcji malarstwa Akademicy Współczesności (Polswiss Art, Warszawa, 25.01.2022). Projektuje rzeźby ze szkła we współpracy z hutami na Murano koło Wenecji we Włoszech. Od 1998 roku współpracuje z Teatrem Ósmego Dnia z Poznania jako projektantka scenografii i kostiumów teatralnych. Jest dwukrotną laureatką rocznego stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018 i 2022 rok). Jej prace znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i firmowych w Polsce i na świecie.