Data publikacji w serwisie:

Modernizacja Hanki najlepsza

Modernizacja DS. Hanka zdobyła główna nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku 2017. Wyniki ogłoszono 24 sierpnia 2018 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. DS. Hanka zdobył główną nagrodę w kategorii obiekty hotelowo-konferencyjne.

Nagrodę odebrali Kanclerz UAM Stanisław Wachowiak, Zastępca Kanclerza  Marek Sobczak oraz projektant Grzegorz Tracz. Projekt architektoniczny modernizacji powstał w pracowni projektowej IRON TOWER INVESTMENT Paweł Wieczorkiewicz S.K. Generalnym wykonawcą była firma SKANSKA.

Budynek został oddany do ponownego użytku w lutym tego roku. Przebudowano wszystkie kondygnacje. Wokół budynku znalazła się odpowiednia infrastruktura drogowo-parkingowa i dojścia piesze, dostosowane do prawidłowego funkcjonowania całego obiektu, Po remoncie Dom Studencki oferuje  200 miejsc w pokojach jednoosobowych i dwuosobowych. Roboty budowlane rozpoczęły się w marcu 2016 r., a pierwszy etap prac zakończył się w styczniu tego roku.

"Hanka” to obiekt "kultowy”, który powstał w latach 1925 – 1929. Zaprojektowany został przez architekta Rogera Sławskiego jako zaplecze socjalne dla studentów i kadry naukowej ówczesnego Uniwersytetu Poznańskiego. Oddany do użytku początkowo jako hotel dla gości PeWuKi (Powszechnej Wystawy Krajowej, 1929 r.), charakteryzuje się klasycznymi formami architektonicznymi.  Budynek jest obiektem zabytkowym indywidualnie wpisanym do rejestru zabytków. To budynek czteroskrzydłowy, zamknięty w obrysie prostokąta o przedłużonych

skrzydłach: południowym i północnym, o sześciu kondygnacjach nadziemnych oraz jednej kondygnacji podziemnej.

Modernizacja DS. Hanki zajęła także drugie miejsce w towarzyszącym konkursowi  internetowym plebiscycie na najlepszą modernizację.

Konkurs Modernizacja Roku  adresowany jest do inwestorów, wykonawców i projektantów, a odbywa się od ponad 20 lat. Ma na celu promocję oraz wyłonienie każdego roku najlepszych, wyróżniających się szczególnymi walorami przedsięwzięć budowlanych.

Zgłaszać można projekty, które za cel obrały sobie ratowanie obiektów dziedzictwa minionych pokoleń. Mogą być to budynki różnego typu – mieszkalne, hotelarskie, przemysłowe, sportowe i zabytkowe, ale też mosty czy drogi.