Data publikacji w serwisie:

Odkrycie archeologów z UAM

Archeolodzy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odkryli od dawna poszukiwany kościół i cmentarz w grodzie w Grzybowie. Wznowione po 11 latach przerwy badania wyjaśniają tajemnice największego grodu we władztwie Piastów.

Wykopaliska w Grzybowie prowadzone są dzięki dr. Marcinowi Danielewskiemu z Instytutu Archeologii UAM i jego projektowi, który otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Nauki z programu Opus 13.

Naukowcy liczą, że prace choć w części wyjaśnią zagadkę ulokowania potężnego grzybowskiego grodu między Gnieznem a Gieczem. Wczesnośredniowieczne grodzisko, które powstało w latach 20-30. X wieku było największym tego typu obiektem we władztwie piastowskim. Czterohektarowy gród był o połowę większy od Lednicy i Giecza – Gniezno takie rozmiary osiągnęło dopiero w XI wieku. Dlaczego tak olbrzymi gród funkcjonował zaledwie sto lat? Jakie były okoliczności jego upadku? Dlaczego powstał w tym miejscu? Kto go wzniósł i czemu służył?

- Pytań jest więcej niż odpowiedzi. Wokół grodu istniało bardzo małe osadnictwo. Nie wiemy, jaka populacja wzniosła tak duży obiekt - do tej pory nie znaleźliśmy cmentarza, gdzie chowano mieszkańców. To jedna z tajemnic, którą chcemy odkryć – mówił kierownik Rezerwatu Archeologicznego w Grzybowie, Jacek Wrzesiński na Zjeździe Wojów, który stał się okazją do zaprezentowania pierwszych wykopanych artefaktów.

Marzenie archeologów właśnie się spełnia. Kilka dni po rozmowie z Jackiem Wrzesińskim gruchnęła wieść, że odkryto dwa groby w pobliżu pozostałości budowli. Więcej o odkryciach wyjaśniających tajemnice grzybowskiego grodziszcza w Życiu Uniwersyteckim.

fot. Jacek Wrzesiński