Data publikacji w serwisie:

UAM świętuje 101. urodziny

101. rocznica powołania naszej uczelni sprzyja chwili refleksji, ale też wymaga odpowiedniej oprawy. Tegoroczne obchody są wyjątkowe. Jak będziemy świętować w tym roku?
Zapraszamy do przeczytania okolicznościowego listu Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. UAM dr hab. Andrzeja Lesickiego.

.

.

Szanowni Państwo,

Świętujemy dziś 101. urodziny!

7 maja 1919 roku odbyła się pierwsza inauguracja Wszechnicy Piastowskiej – dzisiejszego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W tych dniach zwykle radośnie świętujemy i upamiętniamy wydarzenia związane z początkiem naszej Uczelni. Między innymi spotykamy się w Auli Uniwersyteckiej na tradycyjnym Koncercie Majowym. W tym roku spotkamy się także, choć w nieco zmienionej formie. Przenieśmy się dzisiaj o godz. 18:00 w muzyczną podróż i, pozostając w swoich domach, przed ekranami, tęskniąc za wnętrzem i akustyką naszej Auli, a przede wszystkim za bezpośrednim kontaktem ze sobą, wysłuchajmy, dostępnego pod adresem: https://youtu.be/JOGhWJ0upZg i opatrzonego moim okolicznościowym słowem wstępnym, koncertu „Amor i Psyche” przygotowanego przez Profesora Krzysztofa Szydzisza wraz z połączonymi chórami. Będziemy osobno, ale przecież razem.

Więcej szczegółów naszej majowej niespodzianki można znaleźć w zapowiedzi, którą dla Państwa nagrałem, a którą usłyszą Państwo przed popołudniowym koncertem.

Życzę wspaniałych wrażeń. Niech to, co niewyrażalne słowem, dopełni muzyka. Niech towarzyszy nam zdrowie, nadzieja na dobrą przyszłość oraz niezachwiana wiara we własne siły i możliwości.

Z poważaniem,

Prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki

Rektor

Utwór finałowy Universitas Cantat 2017 „Amor i Psyche”.