Data publikacji w serwisie:

UAM w „Zielonym” rankingu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu po raz trzeci przystąpił do międzynarodowego rankingu World University Ranking „Green Metric" i ponownie okazał się najlepszy wśród polskich uczelni.

Na 780 notowanych uczelni z całego świata, UAM zajął 156. lokatę​. ​Polskę oprócz UAM reprezentowały w rankingu jeszcze trzy uczelnie: Politechnika Gdańska (247), AGH (629), Uniwersytet w Białymstoku (683).

Czołówkę światową stanowią Uniwersytet w Wageningen, Uniwersytet Oxfordzki, University of California Davis, Uniwersytet w Nottingham, Uniwersytet Nottingham Trent, Uniwersytet Leiden, Uniwersytet w Groningen, Uniwersytet College Cork.

Zestawienie, oprócz programów edukacyjnych oraz inwestycji infrastrukturalnych, bierze pod uwagę także kwestię gospodarowania odpadami, w tym toksycznymi, rozwiązania w zakresie oszczędności wody i energii, zagospodarowania przestrzeni, w tym zielone innowacje, rozwój ścieżek dla pieszych i rowerzystów na kampusach itd. Najsilniejszą stroną naszej uczelni okazał się kampus Morasko (54 lokata w rankingu) wraz z obecną infrastrukturą typu zbiorniki retencyjne, tereny zielone, a także polityka gospodarowania odpadamina kampusie (113 lokata).

Uczelnia powinna popracować jednak nad zmniejszeniem śladu węglowego, szukaniem alternatywnych źródeł energii na kampusie, wdrożeniem zielonych rozwiązań w budynkach, wprowadzeniem pojazdów elektrycznych, ograniczaniem ilości aut i miejsc parkingowych, wprowadzeniem programów zachęcających do korzystania z transportu publicznego. W obszarach Energia i zmiany klimatu oraz Transport zdobyliśmy bowiem odpowiednio 41,67% oraz 54,17% punktów. Są to z pewnością wyzwania, które można podjąć w ramach programu Zielony UAM.

Ranking Green Metrics tworzony jest od 2010, kiedy wzięło w nim udział zaledwie 95 uczelni. Coraz większa frekwencja to znak, że sprecyzowane przez ONZ w ramach tzw. 17 celów zrównoważonego rozwoju wyzwania są coraz częściej elementem świadomej, badawczej i edukacyjnej strategii najlepszych uczelni na świecie.

Więcej informacji znajduje się pod linkiem: http://greenmetric.ui.ac.id/overall-rankings-2019/