Data publikacji w serwisie:

Dwukropek badacz_ka: odcinek szósty

Dwukropek badacz_ka to nowa seria podcastowa Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Co dwa tygodnie uczestnicy spotykają się na poddaszu budynku przy Fredry 10, aby w technologicznych objęciach Laboratorium Lema, rozmawiać z badaczami i badaczkami związanymi z Wydziałem.

Bohaterem szóstego odcinka wydziałowego podcastu jest prof. UAM dr hab. Grzegorz Ziółkowski z Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych – teoretyk i praktyk teatru. Tosia Tosiek rozmawia z prof. Ziółkowskim o ścieżce jego badawczych i artystycznych poszukiwań, którą rozpoczął jako... kilkulatek ze Żnina regularnie oddalający się z domu bez opieki – ale to dopiero pierwszy akt tej historii, która wiedzie przez wiele spotkań, scen, uczelni i rejonów świata.

Jak prof. Ziółkowski łączy pracę badawczą z poszukiwaniami artystycznymi? Co ma wspólnego prowadzenie aktorów na scenie z pewną fantastyczną istotą z opowieści o doktorze Dolittle? Skąd w profesorze odwaga do podjęcia tematu samospaleń, która zaowocowała monografią „Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej" (wydaną niedawno także po angielsku w renomowanym wydawnictwie Routlegde)? Tego wszystkiego dowiecie się z najnowszego odcinka.

Posłuchaj na Spotify

Kanał YT

Aplikacja