Data publikacji w serwisie:

Fantastyczny UAM

Dziewiętnasta edycja Festiwalu Fantastyki Pyrkon będzie miała miejsce w dniach 26-28.04.2019 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Uznawany za największy festiwal fantastyki w Polsce i jeden z największych w Europie, Pyrkon to dziesiątki sal wypełnionych warsztatami, wykładami, wystawami, konkursami i pokazami cosplay. To także okazja do spotkania niesamowitych gości …oraz poszerzenia wiedzy, ponieważ wśród prelegentów tegorocznej edycji znaleźli się również naukowcy z UAM!

UAM na Pyrkonie

Blok Naukowy reprezentować będzie prof. UAM dr hab. Maciej Franz, historyk wojskowości, którego specjalnością są dzieje marynarki wojennej XX wieku, historia wojskowości nowożytnej, a także historia historiografii. Jest autorem 300 opracowań naukowych i popularnonaukowych, w tym ponad 20 książek, a także opiekunem i mentorem, który wychował już 6 doktorów i blisko 100 magistrów.

Na Pyrkonie prof. Franz opowiadać będzie o swoich podróżach, badaniach i pasji do historii wojskowości, a przede wszystkim wygłosi swoją prelekcją pt. „Żywe Torpedy, Ludzie Żaby… – gdzie diabeł nie potrafił, oni atakowali – włoskie siły specjalne w drugiej wojnie światowej”.

Dla miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni nie lada gratką będzie możliwość spotkania z kimś, kto Japonią zajmuje się zawodowo, a do tego naukowo i rzecz jasna hobbistycznie: gościem bloku Fantastyki Dalekowschodniej będzie prof. UAM dr hab. Arkadiusz Jabłoński.

Prof. Jabłoński jest japonistą i językoznawcą, który w ramach hobby prowadzi zmagania ze stanowczo przesadzonymi lub wyssanymi z palca „narracjami niedbałymi” na temat Japonii i kultury japońskiej. „Japoński miszmasz” to zapiski z tych właśnie heroicznych zmagań. Autor chętnie posłucha co myślicie na temat jego przemyśleń, nie stroni bowiem od interesujących dyskusji. Zapraszamy na spotkanie wszystkich chętnych do prowadzenia pasjonujących rozmów o Japonii!

Z kolei Michał Kosakowski z Wydziału Nauk Społecznych UAM wystąpi z prelekcją „97% klimatologów musi się mylić. Dlaczego nie wierzymy w globalne ocieplenie”, podczas której wyjaśni czemu wierzymy w rzeczy, w które zgodnie z logiką absolutnie nie powinniśmy wierzyć.

Michał Kosakowski jest doktorantem psychologii w Instytucie Psychologii UAM, członkiem zespołu Laboratorium Psychofizjologii Zdrowia oraz popularyzatorem nauki i sceptycyzmu. Pasjonuje się szczególnie psychologią anomalistyczną - zajmuje się wyjaśnianiem powodów, dla których wierzymy w duchy, zjawy i inne wampiry oraz bada, skąd biorą się u nas wszelkie nieracjonalne przekonania.

Dr Marcin Jauksz w bloku filmowo-serialowym opowie czy narzędzia akademickie można wykorzystać w rozmowach o fantastyce. Dr Jauksz jest literaturoznawcą i filmoznawcą, adiunktem Zakładu Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski w Instytucie Filologii Polskiej UAM.

Na Pyrkonie pojawi się także zdobywczyni grantu i laureatka programu dla najlepszych studentów UAM „Best Student Grant” - Michalina Krakowiak - na co dzień studentka biotechnologii UAM. Ta wielka miłośniczka przyrody pasjonuje się w szczególności biologią molekularną i genetyką oraz działa naukowo i popularnonaukowo w Sekcji Kultur in vitro Koła Naukowego Przyrodników. Zgłębia wiedzę w dziedzinie ekofizjologii oraz ekologii behawioralnej, a w szczególności interesuje ją behawior rozrodu.

Michalina wraz z Bartoszem Sołtysiakiem, który współpracuje naukowo z Zakładem Zoologii Ogólnej UAM, poprowadzi prelekcję pod tajemniczym tytułem: „Supermoce na sześciu nogach”.

Michalina Krakowiak

Na Pyrkonie będzie można spotkać również Pawła Sakowskiego, aktora i absolwenta Wydziału Anglistyki UAM, który statystował i zagrał w ostatnim sezonie serialu „Gra o Tron”.

Pasjonatów świata dinozaurów z pewnością ucieszy obecność Szymona Górnickiego, który jest zarówno paleontologiem, jak i paleoartystą. Oznacza to, że nie tylko bada skamieniałości, by na ich podstawie dowiedzieć się jak kiedyś wyglądało życie na naszej planecie, ale także odtwarza wygląd prehistorycznego świata.

Szymon Górnicki to absolwent geologii UAM. Jest również autorem artykułów naukowych (w tym pierwszych polskojęzycznych publikacji o paleosztuce!), ilustracji, modeli oraz wywiadów. Prowadzi również zajęcia dla dzieci, opowiadając najmłodszym o dinozaurach, skamieniałościach i prehistorii.

Instytut Konfucjusza UAM przygotował warsztaty chińskiej kaligrafii oraz warsztaty języka chińskiej dla początkujących. Zaprezentuje także prelekcję pt. "Lisie demony Chin i ich metamorfozy".

Obwoźna Czytelnia Komiksów Biblioteki Uniwersyteckiej

Dla fanów komiksów Biblioteka Uniwersytecka przygotowała coś specjalnego: setki polskich i zagranicznych wydań najpopularniejszych komiksów superbohaterskich, polskich klasyków oraz prac największych europejskich mistrzów w jednym miejscu. Obwoźna Czytelnia Komiksów zabierze również czytelników w podróż do dalekiej Azji, prezentując szeroki wybór mang. Wystarczy udać się do antresoli pawilonu 5, by wrota do świata komiksu otworzyły się przed Wami otworem!

Wydział Anglistyki UAM patronem programu anglojęzycznego

Pracownicy i doktoranci Wydziału Anglistyki UAM poprowadzą szereg punktów programu w języku angielskim, w których poruszą wiele tematów: science-fiction, magiczne stworzenia w literaturze, popularne gry, topowe filmy. Odpowiedzą też na szereg pytań dotyczących współczesnej kultury.

Organizatorzy wraz z Wydziałem Anglistyki przygotowują też coś specjalnego dla wielbicieli gier fabularnych: stoisko WARGs: WA Roleplaying Geeks. W tej strefie każdy będzie mógł stać się częścią fascynujących opowieści, pełnych zwrotów akcji i niezapomnianych przygód – wszystko to pod czujnym okiem Mistrzów Gry, prowadzących rozgrywki płynną i z całą pewnością przepiękną angielszczyzną.


Szczegóły wydarzenia na stronie Pyrkonu

Dołącz również do wydarzenia na Facebooku!