Data wydarzenia:

Luciadagen – Dzień Świętej Łucji na Wydziale Neofilologii UAM

Studenci filologii szwedzkiej serdecznie zapraszają na obchody Dnia Świętej Łucji w środę 13 grudnia o godz. 9.30 do holu Collegium Novum. W programie tradycyjny pochód oraz koncert okolicznościowych pieśni.

13 grudnia szwedzkie domy, szkoły i  zakłady pracy odwiedza szczególny gość: Sankta Lucia. Lucia - Łucja ma białą szatę i koronę ze świec na głowie. Towarzyszy jej orszak złożony z druhen („tärnor”) i chłopców w szpiczastych czapkach ozdobionych gwiazdkami („stjärngossar”). Śpiewają tradycyjne pieśni, częstują kawą, grzanym winem („glögg”), szafranowymi bułeczkami („lussekatter”) i pierniczkami („pepparkakor”).

Dzień Świętej Łucji to jedno z najpopularniejszych szwedzkich świąt. Spopularyzowane w początkach XX wieku wyraźnie  nawiązuje do  wierzeń przedchrześcijańskich  związanych z przesileniem zimowym – najdłuższą nocą w roku, ale jego główna bohaterka to katolicka męczennica. Święta Łucja pochodziła z Syrakuz na Sycylii, znana była z dobroci i chęci niesienia pomocy potrzebującym.  Wianek ze świec oświetlał jej drogę, gdy nocą zaopatrywała w żywność ukrywających się chrześcijan. Została skazana na śmierć za odmowę małżeństwa z pogańskim księciem. Dziś przynosi światło rozjaśniające mroki zimowej szwedzkiej nocy.

Dzień Świętej Łucji to również zapowiedź Bożego Narodzenia, dlatego wśród utworów wykonywanych przez studentów znajdą się  piosenki kolędników i świąteczne psalmy.